Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Rytuksymab preferowaną terapią w pęcherzycy
Źródło: JAAD/AK
Autor: Alicja Kostecka |Data: 28.02.2018
 
 
Tagi: pęcherzyca
Pęcherzyca należy do grupy rzadkich zaburzeń, które powodują pęcherze i owrzodzenia, zazwyczaj w jamie ustnej i innych błonach śluzowych, w tym narządów płciowych. Najczęstsza jest pęcherzyca zwykła, która zwykle objawia się jako bolesne pęcherze w jamie ustnej. Pęcherzyca liściasta atakuje skórę, a zmiany chorobowe są bardziej podatne na swędzenie.
Podobnie jak w przypadku wielu rzadkich chorób, nie ma bezpiecznych i skutecznych metod leczenia pęcherzycy. Podczas gdy kortykosteroidy ogólnoustrojowe i tradycyjne leki immunosupresyjne pozostają najszerzej stosowanymi metodami leczenia, obecnie preferowanym leczeniem staje się rytuksymab.

W badaniu opublikowanym w zeszłym roku w The Lancet naukowcy dowodzą, że stosowanie rytuksymabu i krótkoterminowo prednizonu u pacjentów z pęcherzycą jest skuteczniejsze niż stosowanie samego prednizonu i skutkuje mniejszą liczbą zdarzeń niepożądanych.

Prospektywne, wieloośrodkowe, równoległe, otwarte, randomizowane badanie zostało przeprowadzone w 25 oddziałach szpitali dermatologicznych we Francji. 90 pacjentom z nowo rozpoznaną pęcherzycą, których leczono po raz pierwszy, otrzymywało doustne prednizon w monoterapii lub rytuksymabu w połączeniu z krótkoterminowym schematem leczenia prednizonem. Terapia trwała trzy lata. W 24 miesiącu 89% pacjentów przypisanych do rituksymabu i krótkookresowego prednizonu było w stanie pełnej remisji w porównaniu z 34% pacjentów przydzielonych do samego prednizonu.
 
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe