Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wszawica - pięć wskazówek dla rodziców

Autor: Alicja Kostecka |Data: 02.09.2019
 
 
Kategorie: Inne
Działy: Doniesienia naukowe Aktualności
Wszawica najczęściej dotyczy dzieci w wieku 3-12 lat i może przez długi czas pozostawać niezauważona. Problemy ze snem czy niegrzeczne zachowanie dziecka mogą nie wzbudzać podejrzeń. W jaki sposób wcześnie zadbać o higienę głowy u naszych pociech?
Amerykańska Akademia Dermatologii (AAD) poleca pięć kroków właściwej profilaktyki wszawicy.

1. Naucz się rozpoznawać objawy: wszawica to nie tylko znajdywanie we włosach jaj oraz dojrzałych osobników wszy głowowej, ale także lub nawet przede wszystkim miejscowe objawy infestacji pasożytniczej. Świąd i pieczenie skóry skalpu, uczucie „pełzania" czegoś po skórze, zaczerwienienie i obrzęk tkanki podskórnej, a także powiększenie lokalnych węzłów chłonnych niewątpliwie wskazują na obecność intruza. Ponadto wszawica może być przyczyną zaczerwienienia spojówek oka.

2. Sprawdzaj włosy swojemu dziecku: Użyj do tego celu grzebienie z gęstymi ząbkami, czesząc głowę pod dobrym oświetleniem, jesteś w stanie zauważyć o wiele więcej. Jaja wszy głowowej są żółte, bądź brązowe i wyglądają jak drobne ziarna sezamu.

3. Nie zapomnij o przedmiotach codziennego użytku: Rzeczy mające kontakt z włosami na skórze głowy mogą zawierać jaja pasożytów. Warto o tym pamiętać, do przekazania wszawicy dochodzi również przez używanie tych samych ubrań.

4. Gdy znajdziesz niepokojące sygnały świadczące o obecności wszy głowowej na ubraniach dziecka, reaguj natychmiast, przeglądając pozostałe ubrania oraz piorąc je w wysokiej temperaturze wody.

5. Naucz swoje dziecko, że przedmioty osobiste są tylko na jego użytek. Nie powinno dzielić się grzebieniem, szczotką ani czapką, zwłaszcza w szkole.
 
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe