Specjalizacje, Kategorie, Działy
Patronat naukowy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

„Termometr” aktywności fizycznej

Źródło: Medscape
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 25.11.2021
 
 
Zapisy temperatury porównywane z tymi sprzed dekad pozwoliły zorientować się, jak spadła aktywność fizyczna Amerykanów.
Trening sprawia, że jest nam gorąco i pocimy się, ponieważ podnosi się temperaturę ciała i metabolizm. Najnowsze badanie śledzące spadki zarówno temperatury, jak i metabolizmu wskazuje, jak bardzo dzienna aktywność fizyczna obywateli zmniejszyła się w Stanach Zjednoczonych w porównaniu do XIX wieku.

Wiemy, że temperatura ludzkiego ciała wynosi około 37 ° C lub 98,6 ° F, co jest punktem odniesienia do badań z XIX wieku. W tamtych czasach wielu Amerykanów miało fizycznie wymagającą pracę jako stolarze, rolnicy, murarze i kowale oraz ręcznie wykonywało prace domowe. Dziś duża część pracowników w USA po prostu siedzi godzinami, a maszyny wykonują wiele domowych zadań.

Naukowcy publikujący w „Current Biology" opierali się na dwóch badaniach śledzących temperatury ciała obywateli, aby obliczyć spadki codziennej aktywności. Pierwsze obejmowało ponad pół miliona pomiarów temperatury u dorosłych w USA. Sugeruje ono, że w każdej dekadzie od początku XIX wieku temperatura ciała w spoczynku spadała o 0,03 °C. Drugie badanie przeprowadzone na białych mężczyznach w Minnesocie, wykazało, że przy każdym wzroście temperatury spoczynkowej o stopień Celsjusza nastąpił wzrost spoczynkowego tempa metabolizmu o 10 proc.

Badacze korzystający z tych badań założyli, że spadek temperatury spoczynkowej o stopień może prowadzić do 10-procentowego spadku tempa metabolizmu w spoczynku. Korzystając z tego założenia i badania zmian temperatury, obliczyli, że wśród dorosłych w USA tempo metabolizmu w spoczynku spadało o 0,3 proc. na dekadę, czyli o około 6 proc. w ciągu ostatnich dwóch stuleci. Z dalszych obliczeń wynika, że oznacza to 27 minut mniej aktywności fizycznej każdego dnia.

Należy podkreślić, że jest to wynik przybliżony i nie opiera się na badaniach wykorzystujących obiektywne narzędzia pomiaru poziomu aktywności fizycznej. Niemniej pokazuje, jak styl życia może odbić się na naszym zdrowiu.
 
 
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.