Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Aplikacje mobilne dla osób z cukrzycą

Udostępnij:
Oddział Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach otrzymał w czwartek 15 tabletów, które pomogą chorym na cukrzycę dzieciom w codziennym życiu. Tablety i inne urządzenia mobilne należą dziś do głównych narzędzi edukacyjnych i wspierających w zarządzaniu chorobą – wyjaśniają lekarze.
– Aplikacje mobilne dla osób z cukrzycą nie tylko ułatwiają codzienne życie pacjenta, ale również umożliwiają przesyłanie informacji zwrotnej personelowi medycznemu oraz interakcję między użytkownikiem a personelem medycznym – wskazał rzecznik katowickiego szpitala Wojciech Gumułka.

Personel GCZD wspiera chorych w dostępie do specjalistycznych technologii, również tych najnowocześniejszych w świecie, stosowanych w cukrzycy. Zarówno w opiece ambulatoryjnej, jak i zamkniętej, prowadzony jest odczyt zapisów pamięci nowoczesnych technologii praktykowanych w diabetologii, m.in. wszystkich rodzajów pomp insulinowych oraz systemów ciągłego monitorowania glikemii.

– Coraz częściej zachęcamy pacjentów do osobistego odczytywania zapisów i ich interpretacji, które potem są wspólnie dyskutowane z zespołem. Stosowane są także aplikacje wspomagające samokontrolę w cukrzycy. Pacjenci i ich opiekunowie zachęcani są do korzystania z edukacji i reedukacji technicznej prowadzonej przez trenerów lub producentów sprzętu – powiedział rzecznik placówki.

Do Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach trafiło w czwartek 15 tabletów. 12 z nich ufundowała firma Diabetyk24, a kolejne trzy urządzenia spółka Proglikemia. Ich łączna wartość to ponad 27 tys. zł. Urządzenia mają wgrane materiały edukacyjne oraz niezbędne oprogramowanie służące do edukacji, samokontroli i zarządzania chorobą. Mają też ograniczenia, uniemożliwiające korzystanie z nich niezgodnie z przeznaczeniem.

W czwartkowym uroczystym przekazaniu tabletów wzięli udział pacjenci i ich opiekunowie, darczyńcy oraz dyrekcja i personel szpitala. W trakcie spotkania odbył się krótki pokaz korzystania z tabletów, zaprezentowano także pomieszczenia edukacyjne oddziału diabetologii.

Personel oddziału i poradni wspomaga pacjentów m.in. konsultacjami internetowymi, polegającymi na przesłaniu danych z pompy, glukometru przez pacjenta za pomocą specjalnych programów. Po podaniu kodu dostępu pacjent ma możliwość uzyskania fachowej konsultacji i pomocy w danym momencie. Są one nieformalne, jednakże niezwykle przydatne w wielu kryzysowych sytuacjach i zabezpieczają chore dziecko.

Oddział pełni też 24-godzinny dyżur telefoniczny, dzięki czemu pacjenci w sytuacji zagrożenia przez całą dobę mają możliwość uzyskania pomocy. Chorzy otrzymują również wsparcie dotyczące prawnych i socjalnych aspektów cukrzycy, w tym na temat możliwości uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności, dokumentów prawa jazdy, odliczenia od podatku wydatków poniesionych na cukrzycę lub ubiegania się o asystenta rodziny.

W ubiegłym roku w Oddziale Diabetologii Dziecięcej i Pediatrii GCZD leczonych było ponad 1,8 tys. osób, a w poradni diabetologicznej udzielono przeszło 15,3 tys. porad; ogółem z usług tej poradni korzysta ponad 3 tys. dziecięcych pacjentów.

Cukrzyca jest uznawana za jedną z groźniejszych chorób cywilizacyjnych XXI wieku. W Polsce choruje na nią ok. 2,73 mln osób, tj. 6 proc. Polaków. Najczęściej dotyka ona mieszkańców woj. śląskiego (6,5 proc.), łódzkiego (6,4 proc.), opolskiego (6,2 proc.) oraz dolnośląskiego (6,0 proc.). Stały wzrost zachorowań obserwuje się także w grupie dzieci i młodzieży.

Najczęściej występującą postacią cukrzycy wśród populacji wieku rozwojowego jest cukrzyca typu 1, dawniej zwaną insulinozależną (dotyczy ponad 96 proc. pacjentów). To choroba o podłożu zaburzeń odporności, w której dochodzi do bezpowrotnego zniszczenia komórek trzustki produkujących insulinę. Mali pacjenci są skazani na stałe podawanie insuliny w wielokrotnych wstrzyknięciach lub za pomocą osobistej pompy insulinowej. Kontrolując poziomu cukru, insulinę należy podawać i dostosowywać do każdego posiłku, emocji, aktywności. Oznacza to podejmowanie stałych decyzji terapeutycznych w odniesieniu do chorego dziecka. Liczbę dzieci i młodzieży do 18. roku życia z cukrzycą szacuje się na ok. 20 tys. osób.

Specjaliści z GCZD wskazują, że świeżo ujawniona cukrzyca u dziecka to dla jego najbliższych oraz środowiska, w którym przebywa, a także dla niego samego, ogromna tragedia i prawdziwa rewolucja w życiu – od tej pory chory i jego rodzina muszą przestrzegać surowych zasad postępowania w chorobie. Tylko takie podejście pozwala na zmniejszenie ryzyka ostrych, zagrażających życiu powikłań i późnych powikłań, które rozwijają się powoli, w czasie życia z cukrzycą.

– Ważenie i ocena jakościowa produktów przed posiłkami, ustalanie dawek insuliny, regularne pomiary cukru, życie z penem lub pompą insulinową – to tylko niektóre z ograniczeń, z którymi pacjent musi się zmierzyć każdego dnia. Dlatego pacjenci z rozpoznaną chorobą i w trakcie leczenia muszą przez cały czas pozostawać pod opieką specjalistycznych ośrodków – wyjaśnił Wojciech Gumułka.

Górnośląskie Centrum Zdrowa Dziecka w Katowicach stawia na holistyczną opiekę nad pacjentami z cukrzycą. – Taka opieka zawiera w sobie przekazanie pełnego zakresu wiedzy na temat choroby, prowadzenia samokontroli, naukę obsługi sprzętu diabetologicznego, a także pomoc w komponowaniu właściwej diety. Edukacja i reedukacja jest prowadzona w sposób ciągły, zarówno w grupach pacjentów i ich opiekunów, jak i indywidualnie – dodał rzecznik szpitala.

GCZD to jeden z największych szpitali dziecięcych w Polsce. Działają tu 24 poradnie specjalistyczne oraz 16 oddziałów szpitalnych, na bazie których działa 8 klinik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Rocznie placówka przyjmuje ok. 17 tys. pacjentów na oddziały szpitalne, udziela 60 tys. specjalistycznych porad ambulatoryjnych i 35 tys. świadczeń na szpitalnym oddziale ratunkowym. Placówka zatrudnia ponad tysiąc pracowników.
 
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.