Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

MZ: Nowe refundacje wyrobów medycznych dla diabetyków

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Marzena Sygut-Mirek |Data: 06.10.2022
 
 
Pacjenci powyżej 26. roku życia otrzymają refundowany dostęp do sensorów CGMT-RT – zapowiedział wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. – Będą też rozszerzenia wskazań dla refundacji sensorów FGM.
Zmiany dotyczące CGMT-RT odnoszą się do młodych dorosłych wymagających intensywnej insulinoterapii, z nieświadomością hipoglikemii.

W trakcie spotkania dotyczącego zmian w obrębie refundacji leków i wyrobów medycznych stosowanych w diabetologii wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski wskazał, że od początku obowiązywania obecnego systemu refundacyjnego na listy refundacyjne trafiły łącznie 24 cząsteczkowskazania w leczeniu cukrzycy. Do końca grudnia 2018 r. zamieszczono tam zaledwie trzy cząsteczki, kolejne trafiły w roku 2019 – 5 nowych cząsteczkowskazań, w 2020 – 3 nowe, w 2021 – 5 nowych, a w roku 2022 – 8 cząsteczkowskazań. Co istotne, tegoroczne wskazania dotyczą pacjentów z cukrzycą typu 2, zaniedbanej do tej pory grupy chorych.

Nowe wskazania w wyrobach medycznych
Resort zdrowia przekazał, że jeżeli chodzi o refundację sensorów CGM-RT dla osób powyżej 26. roku życia wymagających intensywnej insulinoterapii z nieświadomością hipoglikemii kryterium leczenia pompą będzie zamienione na kryterium intensywnej terapii z uwagi na brak refundacji pomp insulinowych. W tej populacji wprowadzono jednolity limit w wysokości 510 złotych raz na miesiąc, i będzie on analogiczny do refundacji sensorów FGM.

Resort zdrowia zdecydował także, że jeśli chodzi o zestawy infuzyjne do pomp insulinowych oraz zbiorniki na insulinę do pompy, nastąpi rozszerzenie populacji o pacjentów z cukrzycą typu 3.

Zapowiedziano też rozszerzenie wskazań refundacyjnych dotyczących sensorów FGM. Przyjęto następujące kryteria: cukrzyca typu 1 lub 3 albo inne typy cukrzycy wymagające intensywnej insulinoterapii. Dodany został również hiperinsulinizm wrodzony.

Leki generyczne w listopadowym obwieszczeniu
Zgodnie z zapowiedzią resortu zdrowia należy liczyć się z tym, że w obwieszczeniu listopadowym może znaleźć się też wiele leków generycznych stosowanych w terapii cukrzycy. – Obecnie trwa kilkadziesiąt postępowań w tym zakresie – wskazano.
Podkreślono również, że w procesie refundacyjnym pozostają tylko dwa leki w zakresie diabetologii. Pierwszy z nich, Empagliflozyna, będący na etapie negocjacji, drugi to brakujące połączenie analogu GLP1 z insuliną czyli produkt Suliqua. Ten ostatni oczekuje na negocjacje.
 
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.