Specjalizacje, Kategorie, Działy
Patryk Rydzyk

Musimy leczyć cukrzycę, ale tylko innowacyjnie ►

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Monika Stelmach |Data: 19.10.2022
 
 
– Jesteśmy w momencie rewolucyjnych zmian w terapii cukrzycy typu drugiego. Musimy dołożyć starań, żeby ta rewolucja nie ominęła polskich pacjentów – podkreślali eksperci zaproszeni do panelu pod tytułem „Lepiej zapobiegać niż leczyć cukrzycę, a jak leczyć to tylko innowacyjnie” podczas VI Kongresu Wizja Zdrowia – Diagnoza i Przyszłość – Foresight Medyczny.
Krzysztof Łanda, moderator sesji rozpoczął panel od zaprezentowania analizy ekonomicznej zastosowania agonisty GLP-1 w połączeniu z systemem ciągłego monitorowania glikemii Free Style Libre w stanach przedcukrzycowych, czyli od momentu rozpoznania nietolerancji glukozy.

– Analogi GLP-1 opóźniają występowanie powikłań związanych z nieuregulowaną gospodarką cukrową, nie powodując przy tym hipoglikemii. Dzięki systemom ciągłego monitorowania glikemii (CGM) można osiągnąć efekt edukacyjny. Pacjent widzi, jak określone pokarmy, spożywane w różnych ilościach wpływają na poziom glukozy we krwi oraz jak długo utrzymuje się wysoki poziom cukru. Dzięki obserwacjom pacjenci dowiadują się też, jak wysiłek czy ćwiczenia fizyczne wpływają na glikemię. CGM świetnie służą pacjentom z cukrzycą do monitorowania swoich zachowań, ale także do monitorowania insulinoterapii, zwiększając jej skuteczność i bezpieczeństwo stosowania – mówił Krzysztof Łanda, przewodniczący Komisji Zdrowia BCC, prezes MedInvest Scanner sp. z o.o.

Leczenie otyłości to sposób na uniknięcie 200 powikłań, w tym cukrzycy typu drugiego. – Wszystkie choroby powinniśmy leczyć przyczynowo. A w przypadku cukrzycy typu 2 leczenie przyczynowe polega na terapii otyłości. Przy czym diabetolog nie tyle może, co nawet powinien leczyć otyłość. Warunkiem jest jednak dobre przygotowanie specjalisty. Czas skończyć z podejściem, że wystarczą dieta i ćwiczenia, bo widzimy wyraźnie, że nie wystarczą. Trzeba przepisać leki, a w razie potrzeby skierować na zabieg bariatryczny. Lekarze muszą nauczyć się leczyć i traktować otyłość jak chorobę, w której przede wszystkim zaburzone jest wydzielanie poposiłkowego GLP-1– apelował prof. dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, kierownik Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie.

Eksperci podczas panelu podkreślali, że dzisiaj mamy już skuteczne, farmakologiczne sposoby leczenia otyłości, co jeszcze do niedawna pozostawało w sferze marzeń. Takie postępowanie daje nie tylko korzyści zdrowotne, lecz także oszczędności dla systemu opieki zdrowotnej. Pacjenci leczeni na otyłość nie trafią do lekarza z powikłaniami tej choroby.

Prof. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz zwracała uwagę, że za cukrzycę typu drugiego odpowiada więcej patomechanizmów niż tylko otyłość. Czasami wystarczy nadwaga i otyłość brzuszna, żeby doszło do hiperglikemii. Zwracała uwagę na potrzebę edukacji związanej z prawidłowymi zasadami żywienia prowadzonej już od przedszkola, na zasadzie „lepiej zapobiegać, niż leczyć”. – Medycyna stylu życia nadal ma w tym przypadku duże znaczenie – przekonywała prof. Zozulińska-Ziółkiewicz.

Przy czym dzisiaj nie ma już dylematu, czy leczyć cukrzycę, czy otyłość, ponieważ w przypadku analogów GLP-1 farmaceutyk działa na obie te choroby. Prof. Leszek Czupryniak przewidywał, że za jakiś czas, jeśli będziemy skutecznie leczyli otyłość na początkowym etapie, w znacznym stopniu spadnie zapadalność na cukrzycę. – Analogi GLP-1 i inhibitory SGLT2 są do tego lekami o wyjątkowo dużym profilu bezpieczeństwa. Jesteśmy w momencie rewolucyjnych zmian w terapii cukrzycy typu drugiego. Musimy dołożyć starań, żeby ta rewolucja nie ominęła polskich pacjentów – mówił prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Centralnym Szpitalu Klinicznym WUM, pełnomocnik Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego ds. współpracy międzynarodowej.

W niektórych przypadkach, np. hiperglikemii na czczo, trudno opanować chorobę bez insuliny bazalnej, co u niektórych pacjentów prowadzi do przyrostu masy ciała. – Połączenie insuliny i analogów GLP-1 w tym wypadku może być dobrym rozwiązaniem. Optymalną sytuacją byłoby połączenie tych leków w jednym wstrzyknięciu, co podniesie compliance – zaznaczył prof. dr hab. n. med. Tomasz Klupa, kierownik Pracowni Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych Katedry Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii w Małopolsce, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia, przyznał, że nowoczesne leki rewolucjonizują leczenie cukrzycy. Na początku, wprowadzając do refundacji analogi GLP-1 i inhibitory SGLT2, wskazaniem było wydłużenie czasu do włączenia insulinoterapii. – Po dwóch latach okazało się, że oczekujemy czegoś więcej. Od 1 września istnieje możliwość łączenia analogów z GLP-1 z insulinoterapią. Schematy leczenia w cukrzycy zmieniają się i to zmieniają się bardzo szybko. Staramy się na te zmiany reagować – mówił wiceminister.

W panelu wzięli udział:
– prof. dr hab. n. med. Leszek Czupryniak, kierownik Kliniki Diabetologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Centralnym Szpitalu Klinicznym WUM, pełnomocnik Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego ds. współpracy międzynarodowej,
– prof. dr hab. n. med. Tomasz Klupa, kierownik Pracowni Zaawansowanych Technologii Diabetologicznych Katedry Chorób Metabolicznych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, konsultant wojewódzki w dziedzinie diabetologii w Małopolsce, członek Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego,
– Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia,
– Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków,
– prof. dr hab. n. med. Mariusz Wyleżoł, kierownik Warszawskiego Centrum Kompleksowego Leczenia Otyłości i Chirurgii Bariatrycznej w Szpitalu Czerniakowskim w Warszawie,
– prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych i Diabetologii Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Moderatorem był Krzysztof Łanda, przewodniczący Komisji Zdrowia BCC, prezes MedInvest Scanner sp. z o.o.

Nagranie sesji do obejrzenia poniżej. 
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.