Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Po raz pierwszy na taką skalę przyjrzano się ajurwedzie

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: Marek Matacz/PAP
Analiza ponad 200 badań wskazała, że stosowane w Azji Południowej zioła skutecznie pomagają chorym na cukrzycę typu 2. Z takich metod od lat korzysta wielu mieszkańców regionu.
Podczas gdy cukrzyca typy 2. to palący problem zachodniego świata, naukowcy z University of Nottingham przyjrzeli się, jak z chorobą radzi sobie tradycyjna medycyna indyjska – ajurweda. System ten stosowany jest od tysięcy lat w Indiach i innych krajach Azji Południowej. Korzystają z niego głównie rdzenni mieszkańcy, osoby żyjące na terenach wiejskich, osoby mniej zamożne, starsze czy silnie identyfikujące się z miejscową tradycją.

Z niektórych ziół, używanych w ramach ajurwedy korzysta się też w innych częściach świata, w tym w Meksyku czy Chinach – zauważają badacze. Zwykle pacjenci są zadowoleni z wyników leczenia.

Oprócz naturalnych substancji roślinnych w ajurwedzie wykorzystuje się też inne metody, w tym techniki oczyszczające, modyfikacje diety i stylu życia, a do pacjenta podchodzi się holistycznie.

Z tego systemu nierzadko przy tym korzystają chorzy na cukrzycę typu 2.

Na łamach „Frontiers in Pharmacology” zespół z Nottingham opisał wyniki pierwszej, dogłębnej analizy ponad 200 badań, sprawdzających działanie wszystkich ajurwedyjskich ziół stosowanych u pacjentów z tą właśnie chorobą. Okazało się, że dobrze radzą one sobie z kontrolowaniem poziomu glukozy we krwi chorych. Jednocześnie korzystnie oddziałują na inne parametry, takie jak poziom cholesterolu, masa ciała czy ciśnienie krwi.

– Pierwszy raz tak dokładnie przeanalizowano działanie wszystkich tych środków leczniczych na tak dużą skalę. Dostępne dowody wskazują na korzyści płynące z użycia wielu ajurwedyjskich preparatów w kontroli stężenia glukozy u pacjentów z cukrzycą typu 2 – mówi kierujący projektem prof. Kaushik Chattopadhyay.

Ekspert przyznaje, że istnieje jednak potrzeba dokładniejszego sprawdzenia opisywanych wyników.

– Biorąc pod uwagę ograniczenia dostępnych badań – i aby umocnić bazę dowodową – powinno się przeprowadzić wysokiej jakości randomizowane i kontrolowane badania – dodaje.

Naukowcy opracowali już zestaw wytycznych, które mówią, jak pomagać pacjentom z cukrzycą typu 2. za pomocą tradycyjnych ajurwedyjskich metod. Zamierzają testować skuteczność opracowanego podejścia.

Tytuł pochodzi od redakcji.
 
 
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.