Specjalizacje, Kategorie, Działy
Patronat naukowy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Styl życia sprzyja powstawaniu chorób cywilizacyjnych

Redaktor: Bartosz Aleksandrowicz |Data: 21.04.2022
 
 
To, w jaki sposób funkcjonujemy, ma ogromny wpływ na nasze zdrowie. Lista chorób cywilizacyjnych regularnie się powiększa, a świadomość społeczna ich przyczyn jest bardzo niska. Wokół tego problemu zbudowany jest program konferencji Medycyna Stylu Życia w Praktyce – Co Należy Wiedzieć.
Postęp technologiczny, pogoń za sukcesami, życie w stresie i pośpiechu to ogromne zagrożenia dla naszego zdrowia. Wiele schorzeń jest wypadkową podejmowanych decyzji, które nie dotyczą tylko świadomego wyboru nałogów, ale też rytmu dnia, sposobu odżywiania czy marginalizowania roli wypoczynku.

Znamienny w tym względzie jest tytuł pierwszej sesji wystąpień – „Siedzenie to nowe palenie”. Na pozór obie czynności są ze sobą zupełnie niepowiązane, a jednak mają kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Tak jak w ostatnich latach nasiliły się kampanie przeciwtytoniowe, tak niezbędne staje się budowanie w społeczeństwie świadomości dotyczącej skutków siedzącego trybu życia. Oczywiście, w wielu przypadkach nie da się uniknąć godzin spędzonych na krześle, chociażby wskutek pracy biurowej. Dlatego też tym bardziej istotne jest szerzenie wiedzy o ryzyku związanym z brakiem odpowiednich działań profilaktycznych.

Długotrwałe siedzenie w połączeniu z brakiem aktywności wpływa na zwiększenie ryzyka chorób serca, nowotworów czy cukrzycy typu 2. Co więcej, sprzyja wprowadzeniu niezdrowej diety, więc zważywszy na spowolniony metabolizm, jest to prosta droga do otyłości. O tym, jak uniknąć problemów, opowiedzą specjaliści kardiologii, psychiatrii czy fizjoterapii.

Podczas gdy na jednym biegunie jawi się niewystarczająca aktywność fizyczna, zagrożeniem na przeciwnym jest niewłaściwy wypoczynek. Tylko odpowiednio długi i głęboki sen daje właściwą regenerację organizmu. Zaburzenia snu wynikają między innymi ze stresu czy niewłaściwych nawyków i wpływają na odporność oraz równowagę naszego organizmu. Nic dziwnego zatem, że są problemem interdyscyplinarnym, dodatkowo podsyconym przez pandemię COVID-19. Jak bowiem stwierdzono naukowo, nasiliła ona problemy społeczeństwa ze snem. W jaki sposób – przedstawi to dr n. med. Daniel Śliż. Z kolei prof. dr hab. n. med. Krzysztof Narkiewicz szczegółowo przeanalizuje kwestię chrapania i bezdechu sennego.

Trzecia sesja konferencji Medycyna Stylu Życia w Praktyce – Co Należy Wiedzieć poświęcona będzie właściwemu odżywianiu. Do powszechnego użytku weszły w ostatnim czasie suplementy diety, czyli środki będące źródłem witamin czy składników mineralnych, mających uzupełniać spożywany pokarm. Oferowane przez różne firmy, w tym farmaceutyczne, suplementy bywają mylone z lekami, w skrajnych przypadkach są też traktowane jako alternatywa dla normalnego posiłku przy zbijaniu wagi, co jest wybitnie niewłaściwym postępowaniem. Powszechność i popularność suplementów sprawia, że na rynku pojawiają się produkty, które wcale nie spełniają deklarowanej roli. Co wyróżnia dobre suplementy od złych, wskaże dr hab. n. med. Marcin Barylski. Z zaciekawieniem wysłuchać będzie można też wykładu poświęconego wegetarianom – czy bezmięsna dieta jest optymalna, czy też wymaga suplementacji? Odpowiedź poznamy podczas konferencji. Na zakończenie natomiast przejdziemy do tematów współżycia. Nad problemem dysfunkcji seksualnych wspólnie zastanowią się ginekolog dr Monika Łukasiewicz oraz kardiolog prof. dr hab. n. med. Artur Mamcarz.

Medycyna Stylu Życia w Praktyce – Co Należy Wiedzieć odbędzie się w formule online w sobotę 21 maja w godzinach 12.00–17.50. Uczestnictwo w konferencji jest bezpłatne.

REJESTRACJA
 
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.