Specjalizacje, Kategorie, Działy
Patronat naukowy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Zaprezentujemy wytyczne i standardy postępowania

Redaktor: Krzysztof Zielonka |Data: 20.02.2022
 
 
Jakie postępy poczyniła medycyna w diagnozowaniu i leczeniu otyłości u dzieci? Czym w chorobach metabolicznych wyróżnia się hipercholesterolemia rodzinna? Jak przeprowadzić kompleksową ocenę geriatryczną w POZ? To tylko kilka z tematów, jakie zostaną poruszone podczas szesnastej edycji Kongresu Top Medical Trends, odbywającego się od 25 do 27 marca w Poznaniu.
Nadmierna masa ciała to jeden z największych problemów zdrowotnych w Polsce. Niestety, w coraz większym stopniu dotyczy on również dzieci i młodzieży – polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, a do 2030 roku aż milion z nich będzie cierpiało na otyłość. Nadwaga i otyłość powodują wiele poważnych chorób, w tym cukrzycę i nadciśnienie tętnicze, dlatego tak ważna jest zarówno odpowiednia profilaktyka, jak i przeciwdziałanie temu zjawisku. O postępach w diagnozowaniu oraz leczeniu otyłości u dzieci i młodzieży opowie podczas kongresu prof. Artur Mazur.

Inną przypadłością wpływającą negatywnie na układ krążenia jest nadmierny poziom cholesterolu we krwi. Może być on wynikiem tzw. hipercholesterolemii rodzinnej. Osoby, które są obciążone tą chorobą genetyczną, mają zdecydowanie wyższy poziom cholesterolu niż osoby bez tej mutacji genetycznej. W ich przypadku hipercholesterolemia może się pojawić już w młodym wieku, wywołując poważne konsekwencje, w tym miażdżycę tętnic. Dlatego pacjenci z hipercholesterolemią rodzinną powinni znajdować się pod regularną opieką lekarską i stosować odpowiednią terapię. Różne oblicza tej choroby przedstawi uczestnikom Top Medical Trends prof. Marlena Broncel.

Jednym z trendów demograficznych poważnie wpływającym na system opieki zdrowotnej w Polsce jest starzenie się społeczeństwa. Szacuje się, że w 2030 roku liczba ludności w wieku 60 lat i więcej wyniesie ok. 10,8 mln, a w roku 2040 ok. 12,3 mln, czyli wzrośnie o 25 proc. w porównaniu z rokiem 2020. Natomiast w roku 2050 osoby w starszym wieku stanowić będą ok. 40 proc. społeczeństwa. Wraz z wiekiem pojawia się coraz więcej schorzeń, dochodzi wielochorobowość, może być również konieczna opieka ze strony innych osób. W takim wypadku pomocna bywa kompleksowa ocena geriatryczna. Jej celem jest ustalenie zakresu zaburzenia zdrowia, priorytetów leczniczo-rehabilitacyjnych, potrzeb, a także możliwości zapewnienia dalszego leczenia, pielęgnacji, rehabilitacji oraz opieki. Jak ją przeprowadzić w ramach podstawowej opieki zdrowotnej – na to pytanie także padnie odpowiedź podczas kongresu.

Wyzwaniem w codziennej praktyce lekarskiej mogą być zaburzenia psychosomatyczne, a więc dolegliwości, których przyczyny nie możemy do końca wyjaśnić. Pacjenci skarżą się na zaburzenia ze strony układu pokarmowego, bóle mięśni i inne, czasami pojawiają się cierpnięcia kończyn, napady pseudopadaczkowe czy zespół przewlekłego zmęczenia. Nie są to wcale bardzo rzadkie przypadki – wg różnych metodologii można przyjąć, że w ogólnej populacji 10–15 proc. zaburzeń ma podłoże psychosomatyczne. Jak podejść do zjawiska bólu psychosomatycznego w praktyce lekarza POZ – o tym powie dr Sławomir Murawiec.

Powyższe zagadnienia medyczne to jedynie drobny wycinek bogatego programu szesnastej edycji kongresu Top Medical Trends. Przez trzy dni uczestnikom zostaną zaprezentowane wytyczne i najnowsze standardy postępowania z niemal wszystkich dziedzin medycyny. Eksperci i liderzy medycyny poruszą zagadnienia z takich dziedzin, jak medycyna rodzinna, dermatologia, kardiologia, neurologia, pediatria, reumatologia, gastroenterologia, pneumonologia, oraz wielu innych.

Wykładowcy przedstawią wyzwania diagnostyczne i terapeutyczne dotyczące pacjenta z bólem neuropatycznym. Opowiedzą, jak interpretować najczęstsze nieprawidłowości w morfologii krwi u dzieci. Pokażą, jak dobrze dobrać antykoncepcję hormonalną. Powiedzą, jak prowadzić terapię nadciśnienia tętniczego w dobie pandemii COVID-19. Zaprezentują błędy w diagnostyce i leczeniu chorób tarczycy.

Po dwóch latach przerwy kongres wraca do formuły stacjonarnej. Dzięki niej uczestnicy będą mieli możliwość zadania na żywo pytania wykładowcom, wymiany doświadczeń z innymi lekarzami oraz rozmowy z przedstawicielami na stoiskach firm farmaceutycznych.

Zapraszamy do zapoznania się z całym programem i do rejestracji!

ZAREJESTRUJ SIĘ
 
 
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.