Specjalizacje, Kategorie, Działy

Program, który przyciąga

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krzysztof Zielonka
|
Jak uniknąć powikłań w chirurgii raka odbytnicy? Co nowego w technice miejscowego wycięcia? Czy jest miejsce na leczenie skojarzone we wczesnym raku odbytnicy? Ważnych pytań związanych ze skutecznym leczeniem raka odbytnicy jest wiele, a na wszystkie postarają się odpowiedzieć uznani eksperci podczas XI Konferencji Naukowej Rak Odbytnicy, która odbędzie się w Bydgoszczy 18 i 19 listopada br.
Rak jelita grubego to jedna z najbardziej powszechnych chorób nowotworowych – jest drugim u kobiet i trzecim u mężczyzn co do częstości występowania nowotworem w Europie, odpowiedzialnym za ponad 12 proc. wszystkich zgonów związanych z nowotworami na Starym Kontynencie. Jednym z jego podtypów jest rak odbytnicy, który stanowi ok. połowy wszystkich przypadków.

Już od jedenastu lat bydgoska konferencja Rak Odbytnicy – Czego Jeszcze Nie Wiemy jest dla lekarzy miejscem, w którym mogą wymienić się wiedzą i poznać nowe, coraz skuteczniejsze metody terapii tego schorzenia. Kierownikiem naukowym wydarzenia jest prof. Wojciech Zegarski, kierownik Katedry Chirurgii Onkologicznej w Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Program tegorocznej konferencji podzielono na siedem sesji tematycznych, podczas których zostaną poruszone kwestie powikłań leczenia, zabiegów z wykorzystaniem robotów, leczenia skojarzonego, prehabilitacji i podejścia interdyscyplinarnego.

Pierwsza sesja wykładowa poświęcona będzie powikłaniom leczenia i sposobom ich uniknięcia. Mowa będzie między innymi o wykorzystaniu zieleni indocyjaninowej w chirurgii odbytnicy, ocenie szczelności zespoleń, a także chemioterapii dootrzewnowej.

Podczas kolejnych sesji poruszony zostanie temat leczenia skojarzonego raka odbytnicy, a także operacji laparoskopowych jelita grubego. Doświadczenia własne w zabiegach robotowych raka odbytnicy zaprezentują przedstawiciele ośrodka warszawskiego, szczecińskiego, gorzowskiego oraz wrocławskiego. Jeden z wykładów będzie dotyczył podobieństw i różnic między leczeniem raka odbytnicy w Polsce i w Szwecji.

Drugi dzień konferencji rozpocznie się od prezentacji poświęconych leczeniu organooszczędzającemu. Zostaną między innymi przedstawione ustalenia z konferencji w Montrealu i São Paulo, a także możliwości współczesnej chemioterapii w leczeniu przedoperacyjnym. Sesja szósta zaoferuje spojrzenie interdyscyplinarne – wykładowcy odpowiedzą między na pytanie, czy wskaźnik „lymph node ratio” jest przydatny w ocenie rokowania u chorych na raka odbytnicy.

Ostatnia sesja będzie natomiast poświęcona bardzo ważnemu tematowi prehabilitacji i metodom właściwego przygotowania chorego do zabiegu. Korzyści z prehabilitacji i chirurgii małoinwazyjnej w leczeniu raka jelita grubego przedstawi prof. Wojciech Zegarski, a doświadczeniami własnymi dotyczącymi prehabilitacji podzieli się prof. Tomasz Banasiewicz. Warto wspomnieć również o prezentacji na temat prehabilitacji w opiece stomijnej i wykładzie dotyczącym zintegrowanego systemu opieki.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem i do rejestracji!

STRONA KONFERENCJI
 
Konferencje
1 dzień
Konferencja stacjonarna

TOP MEDICAL TRENDS 2023

POZNAŃ , 24.03.2023 - 26.03.2023
5 dni
Konferencja hybrydowa

MINIMALNIE INWAZYJNA CHIRURGIA MIEDNICY MNIEJSZEJ „KROK PO KROKU – ONLINE"

Kierownictwo naukowe:
prof. Maciej Wilczak – Uniwersytet Medyczny w Poznaniu

28 MARCA 2023, GODZINA 8:00
5 dni
Webinar

KIEDY WARTO ROZWAŻYĆ ZASTOSOWANIE WITAMIN Z GRUPY B – WSKAZÓWKI NEUROLOGA I LEKARZA REHABILITACJI MEDYCZNEJ

KIEROWNIK NAUKOWY
dr. n. med. Edyta Matusik

28 MARCA 2023, GODZ. 20:00
5 dni
Webinar

JUTRO ZACZYNA SIĘ DZIŚ! Czas na kolejny krok - czyli kontynuacja refundacji FreeStyle Libre 2 w praktyce.

28 MARCA 2023, GODZINA 19:00
6 dni
Webinar

Diagnostyka genetyczna w onkologii – jak interpretować wynik i nie popełnić błędu? Przykłady z praktyki klinicznej. Część VII

Kierownik naukowy:
prof. dr hab. n. med. Joanna Chorostowska-Wynimko

29 MARCA 2023, GODZ. 19:00
6 dni
Konferencja stacjonarna

WYTYCZNE PRAKTYCZNIE – ZALECENIA POLSKIEGO TOWARZYSTWA DIABETOLOGICZNEGO 2023

Łódź , 29.03.2023
8 dni
Konferencja online

VII KONFERENCJA KONTROWERSJE W UROLOGII I UROONKOLOGII

ONLINE , 31.03.2023 - 01.04.2023
9 dni
Webinar

E-AKADEMIA FARMACEUTY Gorące tematy w farmacji

1 KWIETNIA 2023 R.
15 KWIETNIA 2023 R. WARSZTATY
13 dni
Konferencja stacjonarna

WYTYCZNE PRAKTYCZNIE – ZALECENIA POLSKIEGO TOWARZYSTWA DIABETOLOGICZNEGO 2023

Warszawa , 05.04.2023
13 dni
Webinar

KONTROWERSJE W LECZENIU ZAKAŻEŃ UKŁADU MOCZOWEGO – ROSNĄCY PROBLEM ANTYBIOTYKOOPORNOŚCI

KIEROWNIK NAUKOWY
prof. dr hab. n. med. Jolanta Małyszko

5 KWIETNIA 2023, GODZ. 18:00
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.