Specjalizacje, Kategorie, Działy
Szymon Czerwiński

Jagoda Grzejszczak: Lekarz POZ dysponuje kryteriami pozwalającymi rozpoznać depresję ►

Udostępnij:
– Spadek energii, obniżony nastrój, brak chęci do życia, którym towarzyszy zmiana w funkcjonowaniu młodego człowieka, to bazowe kryteria, które pozwalają lekarzowi POZ postawić u pacjenta pediatrycznego rozpoznanie depresji – mówiła podczas Top Medical Trends 2023 lek. Jagoda Grzejszczak.
Według badania EZOP, aż 4 proc. młodzieży i 1,3 proc. dzieci do 11. roku życia doświadcza w swoim życiu epizodu depresji. Prawidłowe rozpoznanie może postawić już lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

– Lekarz POZ zna bazowe kryteria dotyczące zaburzeń depresyjnych i zaburzeń lękowych, które bardzo często ze sobą współistnieją. Są to kryteria ICD-10, które są spisane i nawet niekoniecznie trzeba wszystko pamiętać. Wystarczy do nich sięgnąć w wypadku konieczności zweryfikowania diagnozy – podkreślała lek. Jagoda Grzejszczak z Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

– Trzeba pamiętać, że są pewne podstawowe objawy, które prezentuje osoba z depresją. Mówimy tu o spadku energii, obniżonym nastroju, braku chęci do życia, którym towarzyszą dodatkowe zachowania, np. kiedy widzimy, że dziecko nie funkcjonuje prawidłowo, nie ma radości z przebywania w szkole, zaczyna reagować formą agresji, rozdrażnienia – tłumaczyła ekspertka, dodając, że „to są objawy, na które zawsze zwracają uwagę dorośli – rodzice, pedagodzy”. – Kluczowa jest tu zmiana zachowania, która na wizytach bilansowych, kontrolnych w POZ na pewno nie umknie uwadze lekarza pierwszego kontaktu – zaznaczyła specjalistka.

Przypomniała też, że „zgodnie z obowiązującymi kryteriami powinniśmy zacząć od terapii poznawczo-behawioralnej – wystarczy 6–8 takich spotkań i jeśli po tym czasie nie widzimy zmiany, to lekarze powinni zastosować farmakoterapię”.

– Problem polega na tym, że te objawy często są uchwycone na dość zaawansowanym poziomie, kiedy farmakoterapia jest niezbędna, po to, żeby dzięki niej funkcjonować lepiej – wyjaśniła

Ekspertka zwróciła uwagę na podstawowe preparaty zarejestrowane dla dzieci, których może bez przeszkód użyć w terapii dzieci i młodzieży lekarz POZ.

Wypowiedź – nagrana podczas Top Medical Trends 2023 – do obejrzenia poniżej. 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.