Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Czynniki ryzyka rozwoju chorób zapalnych jelit związane z pierwszymi latami życia

Redaktor: Bogusz Soiński |Data: 26.07.2021
 
 
Na łamach „EClinical Medicine” ukazał się przegląd systematyczny z metaanalizą. Ekspozycja na antybiotyki w okresie prenatalnym, palenie papierosów przez matkę oraz wystąpienie zapalenia ucha środkowego przed ukończeniem 5. roku życia mogą być związane z ryzykiem chorób zapalnych jelit w przyszłości.
Choroby zapalne jelit są autoimmunologicznymi chorobami przewodu pokarmowego, które są związane z zaburzeniem tolerancji immunologicznej w świetle przewodu pokarmowego, zmianą składu mikroflory jelitowej, a ich etiologia jest związana z czynnikami genetycznymi. Od lat trwają próby zidentyfikowania czynników ryzyka tych ciężkich chorób. Na łamach „EClinical Medicine” ukazał się przegląd systematyczny z metaanalizą dotyczący czynników ryzyka związanych z pierwszymi latami rozwoju i ich wpływu na ryzyko chorób zapalnych jelit w przyszłości.

Autorzy zidentyfikowali łącznie 39 badań obserwacyjnych obejmujących pacjentów z chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, u których identyfikowano czynniki ryzyka. Ekspozycja na antybiotyki w okresie prenatalnym (OR = 1,8; 95% CI: 1,2–2,5), palenie papierosów przez matkę (OR = 1,5; 95% CI: 1,2–1,9) oraz wystąpienie zapalenia ucha środkowego przed ukończeniem 5. roku życia (OR = 2,1; 95% CI: 1,2–3,6) były związane z ryzykiem chorób zapalnych jelit. Ponadto, na granicy istotności statystycznej odnotowano, że ekspozycja na antybiotyki w okresie niemowlęcym również była związana z większym ryzykiem występowania analizowanych chorób (OR = 1,7; 95% CI: 0,97–2,9). W większości badań karmienie piersią zmniejszało ryzyko rozwoju chorób zapalnych jelit w przyszłości.

Postępowanie we wczesnych latach życia dziecka może być związane z ryzykiem chorób zapalnych jelit w przyszłości. Szczególnie ważne jest racjonalne korzystanie z antybiotyków, gdyż nadużywanie tej grupy leków może prowadzić do zaburzeń mikroflory jelitowej, a przez to do zakłóconej równowagi immunologicznej w jelitach, co potencjalnie może wpłynąć na zwiększone ryzyko ich chorób zapalnych.


Autor notatki: lek. Mikołaj Kamiński
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe