GASTROENTEROLOGIA
Choroby żołądka i dwunastnicy
 
Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Probiotyki w leczeniu nieżytu żołądkowo-jelitowego u dzieci - hit czy kit?

Źródło: DM/www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1802597
Autor: Alicja Kostecka |Data: 28.11.2018
 
 
Okres jesienno-zimowy dostarcza nie tylko barwnej aury i świątecznej atmosfery, ale jest także czasem zwiększonej zachorowalności na uciążliwe infekcje wirusowe. Bardzo częstą przypadłością, zwłaszcza u dzieci, jest nieżyt żołądkowo-jelitowy, najczęściej wywoływany przez rotawirusy. Zdarza się, że choroba jest leczona probiotykami - czy słusznie?
A może takie postępowanie należałoby, podobnie jak leczenie przeziębienia witaminą C, włączyć do panteonu medycznych mitów? Odpowiedzi dostarczyły dwa duże randomizowane badania, które ukazały się niedawno na łamach prestiżowego The New England Journal of Medicine.

W pierwszym z nich, randomizowanym badaniu z podwójnie ślepą próbą obejmującym 886 dzieci (z rozpoznanym nieżytem żołądkowo-jelitowym) w wieku od 3 do 48 miesięcy, podawano probiotyk zawierający szczepy L. rhamnosus R0011 i L. helveticus R0052 w dawce 4x109 CFU (colony-forming units) dwa razy na dobę lub placebo; takie postępowanie trwało 5 dni. Nie odnotowano statystycznie istotnej różnicy między obiema grupami w zakresie mediany czasu trwania biegunki (52,5 vs. 55,5 godzin, p=0,31), wymiotów (17,7 vs. 18,7 godzin, p=0,18), nieplanowanego ponownego udawania się do lekarza z powodu nasilenia choroby (30,2% vs. 26,6%, p=0,27) oraz zdarzeń niepożądanych (34,8% vs. 38,7%, p=0,21).

Kolejne badanie, także randomizowane z podwójnie ślepą próbą, objęło 943 dzieci w wieku od 3 do 48 miesięcy; otrzymywały one probiotyk zawierający szczepy L. rhamnosus GG w dawce 1010 CFU dwa razy na dobę lub placebo przez 5 dni. I w tym przypadku okazało się, że podawanie probiotyku nie wiązało się ze skróceniem czasu trwania biegunki (mediana 49,7 vs. 50,9 godzin w grupie placebo; p=0,26), wymiotów (0 godzin w obu grupach, p=0,17) czy zmniejszeniem zakaźności w obrębie domowników (10,6% vs. 14,1%, p=0,16).

Dwa duże randomizowane badania ukazały, że podawanie probiotyku dzieciom z nieżytem żołądkowo-jelitowym jest tylko niepotrzebnym wydatkiem. W świetle obecnej wiedzy należy zadbać przede wszystkim o skuteczne postępowanie objawowe (w tym niedoceniane i niejednokrotnie pomijane przez rodziców nawadnianie) oraz o szczepienie przeciwko rotawirusom; wszelkie niezbędne informacje można znaleźć tutaj: http://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/rotawirusy/
 
Patronat naukowy portalu:
Prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Prof. dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.