Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Rak jelita cienkiego u pacjentów z celiakią: wyniki badania ESPRESSO

Źródło: Gastroenterology
Opracował: Mikołaj Kamiński
Redaktor: Anna Soboń |Data: 27.07.2020
 
 
Pacjenci chorujący na celiakię mają zwiększone ryzyko raka jelita cienkiego. W tym kontekście bardzo ciekawe są wyniki badania kohortowego o akronimie ESPRESSO, w którym przeanalizowano dużą grupę szwedzkich pacjentów chorujących na celiakię.
W badaniu przeanalizowano dane pacjentów z lat od 1965 do końca 2017. Obecność choroby trzewnej zdefiniowano jako obecność atrofii kosmków jelitowych: (3 lub 4 w skali Marsha). Do każdej z osób z celiakią dobrano pięć stanowiących grupę kontrolną.

Łącznie kohorta badawcza wynosiła 48 tysięcy pacjentów z celiakią i 239 tysięcy osób w grupie kontrolnej. Pacjenci z celiakią mieli zwiększone ryzyko gruczolakoraka jelita cienkiego (HR=3,05; 95% CI: 1,86-4,99) oraz gruczolaków jelita cienkiego (HR=5,73; 95% CI: 3,70-8,88) w porównaniu z grupą kontrolną. Jednakże sama częstość występowania gruczolakoraków jelita cienkiego była bardzo rzadka. W porównaniu z grupą kontrolną w grupie pacjentów z celiakią odnotowano jeden dodatkowy przypadek gruczolakoraka jelita cienkiego na 2944 pacjentów w ciągu 10 lat.

Pacjenci z chorobą trzewną mają zwiększone ryzyko gruczolakoraka jelita cienkiego, jednak w liczbach bezwzględnych ryzyko tego nowotworu jest niewielkie. W związku z tym, autorzy badania nie zalecają screeningu pod kątem gruczolakoraka jelita cienkiego pacjentów z chorobą trzewną.
CI – Confidence Interval (pl. przedział ufności), HR – Hazard Ratio (pl. hazard względny)
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe