Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Wytyczne BOMSS dotyczące okołooperacyjnego i pooperacyjnego monitorowania biochemicznego pacjentów po operacjach bariatrycznych

Źródło: Medscape
Autor: Justyna Daniliszyn |Data: 25.11.2020
 
 
W listopadzie 2020 roku British Obesity and Metabolic Surgery Society opublikowało wytyczne dotyczące monitorowania biochemicznego i zastępowania mikroelementów u pacjentów poddawanych operacji bariatrycznej.
Przedoperacyjna ocena żywieniowa

Wszystkim pacjentom planującym operację bariatryczną zaleca się kompleksową ocenę żywieniową. Niedokrwistość i obniżony poziom ferrytyny, kwasu foliowego, witaminy B12 i witaminy D to najczęstsze niedobory u dorosłych i młodzieży z ciężką i złożoną otyłością.

W ocenie przedoperacyjnej pacjenta należy uwzględnić:

- morfologia krwi (CBC), w tym hemoglobina

- pomiar poziomu ferrytyny, kwasu foliowego i witaminy B12

- pomiar poziomu 25-hydroksywitaminy D i wapnia w surowicy oraz stężenia parathormonu w surowicy/osoczu

- pomiar poziomu hemoglobiny A1c (HbA1c)

- profil lipidowy

- testy czynnościowe wątroby i nerek

Zaleca się również cenę poziomu witaminy A, cynku, miedzi i selenu w surowicy u pacjentów, u których zaplanowano zabiegi związane z zaburzeniami wchłaniania. Konieczne jest uzupełnienie wszelkich niedoborów żywieniowych przed wykonaniem operacji bariatrycznej.

Opieka i monitorowanie pooperacyjne

Po operacji bariatrycznej konieczna jest obserwacja pacjenta, aby wykryć ewentualne niedobory i inne powikłania. Po 3, 6 i 12 miesiącach od zabiegu, a następnie co najmniej raz w roku zaleca się wykonanie:

- testy czynnościowe nerek i wątroby

- morfologia krwi (CBC) i pomiar poziomu ferrytyny w surowicy

- pomiar poziomu kwasu foliowego, witaminy B12, witaminy D i wapnia w surowicy

Jeśli nie wykonano tego przed operacją, należy sprawdzić poziom parathormonu.

Regularnie należy mierzyć poziom witaminy A, witaminy E, witaminy K1 i PIVKA-II (białka wywołanego brakiem lub antagonizmem witaminy K) w surowicy,w regularnych odstępach czasowych po zabiegach złego wchłaniania, takich jak BPD/DS lub w przypadku wystąpienia objawów niedoboru.

Zaleca się monitorowanie poziomy cynku, miedzi i selenu w surowicy po rękawowej resekcji żołądka (SG), pomostowaniu żołądka Roux-en-Y (RYGB) lub BPD / DS. Rutynowe monitorowanie poziomu magnezu nie jest wymagane.

Należy pamiętać o potencjalnym ryzyku wystąpienia ciężkiego niedoboru tiaminy u pacjentów, którzy przeszli operację bariatryczną. W przypadku podejrzenia niedoboru należy niezwłocznie rozpocząć leczenie doustne lub dożylne.

Należy monitorować poziom HbA1c i lipidów odpowiednio u pacjentów z cukrzycą przedoperacyjną i dyslipidemią.

Suplementacja witamin i minerałów

Wszystkim pacjentom, którzy przeszli operację bariatryczną, zaleca się codzienny kompletny suplement multiwitaminowo-mineralny, który zawiera tiaminę, żelazo, kwas foliowy, selen, cynk i miedź.

Oprócz suplementu multiwitaminowego i mineralnego, zaleca się zastrzyki z żelaza i domięśniowej witaminy B12 pacjentom, którzy przeszli SG, RYGB i zabiegi powodujące zaburzenia wchłaniania, takie jak BPD/DS. Tacy pacjenci mogą również wymagać suplementacji witaminami A i E, a także cynkiem, miedzią i selenem.

Nie jest znane optymalne spożycie wapnia przez pacjentów, którzy przeszli operację bariatryczną dlatego aleca się spożywania wapnia w diecie, który jest bardziej przyswajalny niż wapń uzupełniający.

Szczegółowe wytyczne BOMSS Guidelines
 
Patronat naukowy portalu:
prof. Grażyna Rydzewska, Kierownik Kliniki Gastroenterologii CSK MSWiA
Redaktor prowadzący:
Dr hab. n. med. Piotr Eder, Katedra i Klinika Gastroenterologii, Żywienia Człowieka i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe