Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Gdańskie UCK wdrożyło model opieki fizjoterapeutycznej kobiet po porodzie

Udostępnij:
Dzięki współpracy z fizjoterapeutami pacjentki po porodzie będą mogły szybciej wrócić do formy i uniknąć ewentualnych komplikacji zdrowotnych.
– Samodzielny Zespół Fizjoterapeutów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego wdrożył nowoczesny model opieki fizjoterapeutycznej, skierowany do wszystkich kobiet rodzących i pacjentek ginekologicznych kwalifikowanych do zabiegów – powiedziała dr Katarzyna Gierat-Haponiuk, koordynatorka Samodzielnego Zespołu Fizjoterapeutów UCK.

Programem objęto działania z zakresu fizjoterapii oraz fizjoprofilaktyki pierwotnej i wtórnej. Fizjoprofilaktyka pierwotna oparta jest na wczesnej diagnostyce i wykrywaniu chorób – i dzięki temu zmniejszeniu ryzyka powikłań. Natomiast fizjoprofilaktyka wtórna jest podejmowana w chwili pojawienia się objawów choroby lub dysfunkcji. Jej celem jest uzupełnienie leczenia i zapobieganie rozwojowi choroby.

– Ciąża i poród czy też konieczność przeprowadzenia operacji ginekologicznej to czas wyjątkowo wymagający dla organizmu kobiety, przynoszący czasem konsekwencje w postaci trudności w wykonywaniu podstawowych czynności. Szpital w przesłanym komunikacie przekazał, że odpowiednio dobrana fizjoterapia znacząco wspomaga powrót pacjentki do pełnej sprawności i pozwala uniknąć komplikacji – stwierdziła dr Gierat-Haponiuk.

Każda kobieta rodząca w UCK podczas hospitalizacji odbywa konsultację fizjoterapeutyczną. Podczas niej otrzymuje zalecenia dotyczące prawidłowych nawyków poporodowych, proponuje jej się także zestaw prostych i bezpiecznych w okresie połogu ćwiczeń.

– Pacjentki UCK mogą ponadto korzystać z porad fizjoterapeutek w przypadku wszelkich dodatkowych pytań i problemów. Co więcej, otrzymują informację o możliwości skorzystania z ambulatoryjnej opieki fizjoterapeutycznej, a w razie wskazań – także skierowanie NFZ do Pracowni Fizjoterapii UCK – wyjaśniła Zofia Barcikowska, fizjoterapeutka UCK.

Ponadto, pacjentki zakwalifikowane do zabiegów ginekologicznych w gdańskim szpitalu otrzymują edukację przedoperacyjną. Po odbytym zabiegu fizjoterapeutka przeprowadza z pacjentkami proste ćwiczenia oraz towarzyszy podczas pierwszej pionizacji. Pacjentki otrzymują również indywidualnie dobrane zalecenia do domu.

Zastępca ordynatora oddziału położnictwa UCK prof. Magdalena Grzybowska podkreśliła, że szczególną grupę pacjentek szpitala stanowią kobiety leczone z powodu zaburzeń uroginekologicznych, w tym nietrzymania moczu i obniżenia narządów płciowych.

– W przyklinicznej poradni uroginekologicznej kwalifikuje się je do leczenia zachowawczego i/lub operacyjnego, a ścisła współpraca z Zespołem Fizjoterapeutów UCK zapewnia im interdyscyplinarną i profesjonalną opiekę w oparciu o nowoczesne metody fizjoterapii, traktowanej jako samodzielne leczenie zachowawcze, jak i postępowanie uzupełniające leczenie operacyjne – tłumaczyła prof. Grzybowska.

Dodała, że jeszcze do niedawna nie rozumiano, jak ważną rolę odgrywa fizjoterapeuta w procesie powrotu do pełnej wydolności pacjentki po porodzie, cięciu cesarskim czy operacji ginekologicznej. Obecnie ścisła współpraca między zespołem położnych, zespołem lekarskim i fizjoterapeutami pozwala nam zapewnić kompleksową i interdyscyplinarną opiekę nad naszymi pacjentkami.

Prof. Grzybowska poinformowała, że klinika udostępnia pacjentkom możliwość skorzystania z fachowej opieki Samodzielnego Zespołu Fizjoterapeutów UCK w trakcie hospitalizacji oraz podjęcia czynności, które przełożą się na lepsze efekty, większą skuteczność zabiegów lekarskich poprzez prawidłowe postępowanie pooperacyjne i wytyczenie działań zapewniających optymalny efekt stosowanej terapii.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.