Specjalizacje, Kategorie, Działy
MZ

Adam Niedzielski: W lutym poznamy założenia strategii na rzecz zdrowia dzieci

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Marzena Sygut-Mirek
|
Źródło: PAP/Magdalena Gronek
– Stan zdrowia polskich dzieci pogarsza się, zarówno jeśli chodzi o otyłość, jak i o nadwagę – wynika z badania zrealizowanego w grupie ponad 2 tys. dzieci w wieku 8 lat przez Instytut Matki i Dziecka w Warszawie – przekazał minister zdrowia Adam Niedzielski.
2 listopada odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, podczas której eksperci Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie przedstawili wyniki badań dotyczących stanu zdrowia dzieci w erze COVID-19.

Minister Niedzielski poinformował, że przygotowana jest specjalna strategii na rzecz zdrowia dzieci, której główne założenia zostaną przedstawione w lutym 2023 r.

Pogarsza się stan zdrowia polskich dzieci
Szef Ministerstwa Zdrowia poinformował, że zbadano ponad 2 tys. dzieci w wieku 8 lat. Zakres badania dotyczył podstawowych parametrów zdrowotnych dzieci w Polsce. Dzieci były badane pod kątem wagi i wzrostu, mierzono im też ciśnienie krwi.

– Stan zdrowia naszych dzieci się pogarsza, zarówno jeśli chodzi o otyłość, jak i o nadwagę. To ma bardzo poważne konsekwencje, bo – jak wiemy – otyłość i nadwaga to główne czynniki ryzyka, jeśli chodzi w dalszej kolejności o kwestie kardiologiczne, czyli ciśnienie krwi (...), ale też inne powikłania związane z cukrzycą czy innymi przypadłościami – powiedział Niedzielski.

Badaniu towarzyszyła ankieta skierowana do rodziców i szkół. – W badaniu objęto zakresem ponad sto szkół na terenie całego kraju, jest to więc badanie reprezentatywne – zauważył szef resortu zdrowia.

Problemem staje się otyłość
– Badanie wykazało narastającą częstość nadwagi i otyłości w grupie dzieci w wieku 8 lat. Jedna piąta polskich ośmioletnich chłopców cierpi na otyłość – powiedziała prof. Anna Fijałkowska z Instytutu Matki i Dziecka, prezentując wyniki raportu z badań dotyczących zdrowia dzieci w czasie pandemii.

Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie dr Tomasz Maciejewski poinformował, że raport z badań dotyczących zdrowia i zachowań dzieci w wielu 8 lat podczas pandemii COVID-19 przeprowadzono w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021–2025.

Prof. Anna Fijałkowska wskazała na problem nadwagi i otyłości w grupie dzieci w wieku 8 lat. – Niepokoi prawie 5-proc. wzrost częstości występowania nadwagi w tej grupie wiekowej. Jedna piąta polskich ośmioletnich chłopców ma otyłość, co oznacza, że z 350 tys. dzieci kilkadziesiąt tysięcy chłopców to chłopcy otyli – stwierdziła.

Jej zdaniem zatrważające jest również to, że 25 proc. ośmioletnich chłopców ma nieprawidłowy wskaźnik obwodu talii. Dodała, że ten problem dotyczy również 20 proc. dziewcząt.

– Taki odsetek dzieci ma brzuszny rozkład tkanki tłuszczowej, czyli zmierzający w kierunku otyłości brzusznej. To niepokoi, ponieważ towarzyszy temu wysoki odsetek ośmioletnich dzieci z nieprawidłowo wysokim ciśnieniem – mówiła ekspertka. Zastrzegła, że badane dzieci nie mają jeszcze nadciśnienia, ale powinny być obserwowane w tym kierunku.

Gorsze samopoczucie nieletnich
Prof. Fijałkowska zaznaczyła, że ankietowani rodzice tych dzieci przyznawali, że w czasie pandemii 17 proc. dzieci częściej sięgało po słone przekąski, a 23 proc. częściej po słodycze niż przed pandemią. –To niepokoi o tyle, że te dzieci miały wówczas wyraźnie ograniczoną aktywność fizyczną i to się przełożyło na ich zachowania już teraz, w okresie, kiedy dzieci chodzą aktywnie do szkoły – podkreśliła.

Dodała, że obecnie rodzice przyznają, że 44 proc. ośmiolatków spędza więcej czasu przed ekranem komputera lub telewizora niż spędzały przed pandemią. – Chodzi o czas niezwiązany z edukacją w dni szkolne. A w weekendy prawie 38 proc. dzieci spędza też więcej czasu– wyjaśniła.

Według prof. Fijałkowskiej jedynie 50 proc. badanych rodziców oceniło stan emocjonalny swoich dzieci jako bardzo dobry. – Dlaczego druga połowa nie ma bardzo dobrego samopoczucia? – pytała.

Badaniem przeprowadzonym w 2021 r. w 109 szkołach w 16 województwach objęto 2228 dzieci i 865 rodziców.

Będzie strategia na rzecz zdrowia dzieci
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że wraz z premierem Mateuszem Morawieckim zdecydował o przygotowaniu specjalnej strategii na rzecz zdrowia dzieci. Zapowiedział, że jej główne założenia zostaną przedstawione w lutym.

Jak zaznaczył, strategia będzie integrowała działania wielu resortów. – Wśród nich będą Ministerstwo Edukacji i Nauki, Ministerstwo Sportu i Ministerstwo Rolnictwa – wskazał szef resortu zdrowia.

Wyjaśnił, że zadaniem tego zespołu będzie szczegółowa analiza wyników projektu badawczego, ale przede wszystkim sformułowanie rozwiązań, które będą skierowane do dzieci i młodzieży.

– Będziemy starali się przygotować spójny, kompleksowy plan, który będzie zawierał działania z różnych dziedzin (...) i integrował je w jeden dokument, który będzie miał status dokumentu rządowego, czyli tak, jak mieliśmy w planie chorób rzadkich uchwały Rady Ministrów – wyjaśnił.

– Dajemy sobie trzy miesiące na sformułowanie podstawowych założeń tego dokumentu i mam nadzieję, że w lutym będziemy mogli państwu przedstawić główne, fundamentalne założenia strategii na rzecz zdrowia dzieci – zapowiedział Niedzielski.

Będzie nowy cykl badań dzieci
Ministerstwo Zdrowia podejmuje wiele działań, które wychodzą naprzeciw zdiagnozowanym problemom, wskazując np. na programy dotyczące nawyków żywieniowych i aktywności fizycznej. Minister stwierdził, że nie są one jednak wystarczające.

Powiedział, że o badaniach rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim i przygotowano dwie inicjatywy. Pierwsza z nich – jak mówił – polegać będzie na pogłębieniu badań stanu zdrowia ośmiolatków.

– Otwieramy również nowy cykl badań, który będzie prowadzony w ramach logiki tzw. badania kohortowego, czyli będziemy badali pierwotnie stan zdrowia 7-latków czy w ogóle dzieci w I klasie podstawówki, a potem regularnie co dwa lata wraz z tym, jak będą przechodzili do następnych klas b,ędziemy patrzyli, co się dzieje ze stanem zdrowia tej samej grupy młodzieży czy dzieci – zapowiedział.

Przeczytaj także: „Zbadają genetyczne podłoże otyłości olbrzymiej u dzieci”.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.