Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Niweczymy wysiłek włożony w powstrzymanie epidemii

Źródło: NIL
Autor: Monika Stelmach |Data: 31.07.2020
 
 
Tagi: NIL, epidemia
– Z trwogą obserwujemy w całym kraju liczne przypadki lekceważenia zasad bezpieczeństwa. Zachowania takie są skrajnie nieodpowiedzialne i prowadzą do sytuacji, w której druga fala epidemii może pojawić się w Polsce nie w związku z jesiennymi przeziębieniami i zachorowaniami, ale znacznie wcześniej – czytamy w apelu Naczelnej Rady Lekarskiej.
W Polsce rośnie odsetek osób zakażonych koronawirusem. 29 lipca potwierdzono 615 nowych infekcji SARS-CoV-2 i jest to największa ich dobowa liczba od początku epidemii. Specjaliści przypuszczają jednak, że najgorsze jeszcze przed nami, ponieważ jesienią można się spodziewać drugiej fali epidemii. NRL zwraca uwagę na to, że bez przestrzegania zasad bezpieczeństwa nie uda się zminimalizować ryzyka wzrostu infekcji.

Apel Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej
„W związku z narastającą liczbą zakażeń wirusem SARS-CoV-2 oraz obserwowanymi w całym kraju coraz liczniejszymi przypadkami lekceważenia podstawowych zasad bezpieczeństwa epidemicznego, samorząd lekarski apeluje o rozwagę i stosowanie się do zaleceń służb sanitarno-epidemiologicznych, w szczególności dotyczących zachowania dystansu społecznego oraz noszenia maseczek.

Zmęczenie sytuacją epidemiczną oraz trwający sezon urlopowy nie mogą uzasadniać odstąpienia od stosowania podstawowych zasad bezpieczeństwa. Z trwogą obserwujemy w całym kraju liczne przypadki lekceważenia tych zasad. Zachowania takie są skrajnie nieodpowiedzialne i prowadzą do sytuacji, w której druga fala epidemii może pojawić się w Polsce nie w związku z jesienną falą przeziębień i zachorowań, ale znacznie wcześniej, na skutek takich właśnie zachowań.

Brak konsekwencji w stosowaniu środków ochrony osobistej oraz zachowywaniu dystansu społecznego prowadzi do zaprzepaszczenia ogromnej pracy i wysiłku, jaki całe społeczeństwo, a w szczególności personel medyczny, podjął w ostatnich miesiącach w celu ograniczenia rozmiarów epidemii w Polsce w jej początkowej fazie.

Przypominamy również, że wysiłek ostatnich miesięcy, okupiony został olbrzymimi kosztami ekonomicznymi, jakie pociągnęło za sobą ograniczanie działalności zakładów pracy czy zamykanie niektórych branż gospodarki. Wspólne wysiłki i respektowanie zasad bezpieczeństwa pozwoliły nam jak dotychczas uniknąć drastycznego wzrostu liczby zakażeń. Obecnie obserwowane ignorowanie zasad bezpieczeństwa, to zaprzepaszczenie tego, co ogromnym wysiłkiem i kosztem ekonomicznym, udało się nam wszystkim osiągnąć w ostatnich miesiącach.

Apelujemy do wszystkich obywateli oraz osób przebywających na terenie Rzeczypospolitej o respektowanie zasad bezpieczeństwa epidemicznego."

Przeczytaj także: „Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem w Polsce” ,„Ministerstwo Zdrowia przygotowuje strategię na wypadek drugiej fali epidemii”, „Nie będzie powrotu do lockdown”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.