Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Wyzdrowiało 36 tys. 877 pacjentów zakażonych koronawirusem

Źródło: MZ, PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 10.08.2020
 
 
Do tej pory wróciło do zdrowia w sumie 36 tys. 877 pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 – poinformowało (10 sierpnia) Ministerstwo Zdrowia. Badania pokazują jednak, że to nie koniec problemów, bo ozdrowieńcy mogą mieć liczne powikłania po infekcji.
W szpitalach z powodu COVID-19 przebywa 1 tys. 929 chorych, a pod respiratorami jest 71 osób. Z raportu wynika również, że kwarantanną objęto 104 tys. 167 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 9 tys. 566 osób.

Ozdrowieńcy, którzy z powodu COVID-19 leczyli się w szpitalach, po zakończonej terapii wciąż mają problemy ze zdrowiem – pokazują badania naukowców z University of Leeds. Pacjenci, którzy przeszli infekcję skarżyli się szczególnie na zaburzenia o charakterze neurologicznym. Studium Brytyjczyków objęło 100 ozdrowieńców, którzy wyszli ze szpitala po czterech - ośmiu tygodniach.

Jak się okazało, wielu z nich przeżywało stany lękowe, co według badaczy może mieć związek z przechodzonym przez nich zespołem stresu pourazowego (PTSD). Poza tym, częstą pozostałością po COVID-19 jest poczucie zmęczenia. Symptom taki zadeklarowało aż 60 proc. ankietowanych ozdrowieńców. Naukowcy wskazali, że poczucie zmęczenia po wyzdrowieniu towarzyszy głównie osobom, które były leczone na oddziałach intensywnej terapii.

Autorzy badania wskazali, że problemy neurologiczne częściej pojawiają się w przypadku osób przebywających na oddziałach intensywnej terapii niż u osób, które leżały w standardowej sali. Ozdrowieńcy deklarowali też kłopoty z pamięcią, a także częste problemy z koncentracją.

Uczestnicy badania, które objęło ozdrowieńców często wskazywali też, że po wyleczeniu z COVID-19 i powrocie ze szpitali do domów towarzyszą im również często trudności z oddychaniem.

Przeczytaj także: „Prof. Hryniewiecki: SARS-CoV-2 może uszkadzać komórki mięśnia sercowego”, „Prof. Gałecki: Stres związany z epidemią nasila zapadalność na choroby psychiczne i somatyczne” i „Pierwsza w Polsce poradnia dla pacjentów po przebytym COVID-19”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe