Wyślij
Udostępnij:
 
 
Facebook.com/profKrzysztofJFilipiak

„Omicron tuż” – zalecenia prof. Filipiaka i jego studentów

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 14.01.2022
 
 
Prof. Krzysztof J. Filipiak, rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – wspólnie ze studentami kierunku lekarskiego – przygotował „Omicron tuż”, czyli zbiór zaleceń, jak walczyć z pandemią. Forma jest przystępna – każdy postulat rozpoczyna się od kolejnych liter tytułu dokumentu – ale postulaty śmiertelnie poważne.
Zbiór postulatów przygotowany przez prof. Krzysztofa J. Filipiaka, rektora Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, oraz studentów kierunku lekarskiego – słuchaczy przedmiotu fakultatywnego „Aktualizacja wiedzy o COVID-19” UM MSC:
– Pandemia koronawirusa zbiera śmiertelne żniwo w Polsce – 14 grudnia odnotowano kolejne 423 zgony. Mówi o nas cała Europa, jesteśmy wytykani palcami jako przykład kraju o niezwykle wysokiej umieralności z powodu COVID-19, braku obostrzeń, nieszczepieniu się i nieużywaniu paszportów covidowych. Eksperci zapowiadają omikronową falę w Polsce na przełomie stycznia i lutego – dlatego przygotowaliśmy dziesięć prostych zaleceń dotyczących tego, jak walczyć w pandemią w obecnej fazie.

O jak omicron i setki tysięcy zakażeń
Omicron i nadchodząca fala pandemii może spowodować setki tysięcy nowych zachorowań – aby uchwycić jej skalę nie tylko na podstawie następczych zgonów i hospitalizacji, musimy więcej testować i sekwencjonować. Na przykład – przy 10 proc. pozytywnych testów, aby wychwycić 100 tys. zakażeń dziennie, należy przetestować milion osób. Polska, która z liczbą wykonywanych testów na milion osób od początku pandemii jest wciąż pod koniec pierwszej setki w świecie – gdzieś między Gabonem a Botswaną – nie ma szans na wychwycenie szczytu przechodzącej fali. Testujmy i sekwencjonujmy więcej.

M jak mniej niż 22 proc.
Mniej niż 22 proc. Polaków przyjęło trzecią dawkę szczepionki przeciw COVID-19 – tym samym ledwie co piąty jest zabezpieczony jest przed ciężkim zachorowaniem. Należy przyspieszyć przyjmowanie dawki przypominającej.

I jak istotne zabezpieczenie młodych
Istotne w przypadku wariantu omicron jest zabezpieczenie dzieci i nastolatków. Należy pilnie poprawić wyszczepialność w grupach osób 12-17 i 5-11 lat – coraz więcej danych wskazuje na ciężkie zachorowania i powikłania zakażeń wirusem SARS-CoV-2 u dzieci. Należy rozważyć, według zaleceń amerykańskich, pilne podawanie trzeciej dawki w grupie nastolatków 12-17 lat, nie czekając na europejskie zalecenia. Szczepmy dzieci i młodzież.

C jak ciężki zachorowania
Ciężkie zachorowania, zgony i hospitalizacje to nie jedyne problemy związane z COVID-19. Wiele osób po przechorowaniu cierpi na zespoły post-COVID, long covid, a u dzieci coraz częściej obserwuje się złożone zespoły niewydolności wielonarządowej zwane PIMS, które wystąpić mogą nawet po łagodnym przebiegu COVID-19. Edukujmy rodziców, nie dajmy sobie wmówić, że przechorowanie jest lepsze od szczepienia, że zapewnia ochronę przed kolejnym zakażeniem. Edukujmy kobiety ciężarne i karmiące, że powinny się szczepić.

R jak rygorystyczna walka z antyszczepionkowcami
Rygorystycznie należy walczyć z ruchami antyszczepionkowymi w mediach społecznościowych, przestrzeni publicznej, parlamencie i instytucjach zaufania publicznego. Nie można tolerować urzędników państwowych głoszących, że szczepionki to wciąż eksperyment medyczny, i posłów, którzy sądzą, że istnieje ochronny poziom przeciwciał zwalniający od szczepień. W stosunku do przedstawicieli zawodów medycznych, przeczących pandemii i wpływających przez to na postawy i podejmowane decyzje co do szczepień, powinno się wyciągać konsekwencje służbowe.

O jak obowiązkowe szczepienia
Obowiązkowe szczepienia – we wszystkich grupach zawodowych z dużą częstością bezpośrednich kontaktów, czyli u pracowników medycznych, nauczycieli, pracowników handlu, transportu publicznego, urzędników, parlamentarzystów i służb mundurowych – powinny być wprowadzone natychmiast. Do rozważenia jest objęcie obowiązkiem szczepień określonych grup wiekowych, a nawet wszystkich obywateli. W przypadku obowiązkowych szczepień dla wszystkich, można rozważyć konieczność pokrywania kosztów hospitalizacji w przypadku zachorowania na COVID-19 przez osoby uporczywie odmawiające szczepień.

N jak nie zwlekajmy
Nie zwlekajmy przy pierwszych objawach choroby – szybko wykonujmy testy, izolujmy się i postępujmy według zaleceń lekarskich. Nadal nie mamy żadnych dowodów na skuteczność podawania nieprzebadanych leków, wciąż czekamy na szeroką dostępność nowych, doustnych leków przeciwwirusowych dla osób z potwierdzonym testem zakażenia SARS-CoV-2, które należy przyjąć do pięciu dni od początku objawów, aby nie dopuścić do ciężkiego zachorowania na COVID-19. W przypadku bardzo dużej liczby zakażonych można rozważyć, u niektórych osób, skrócenie czasu izolacji i nakładanej kwarantanny, co proponuje się w wielu krajach dobrze testujących i lepiej radzących sobie z pandemią.

T jak tylko egzekwowanie pomoże
Tylko egzekwowanie paszportów covidowych uchroni nas przed kolejnymi lockdownami, zapewni możliwość bezpiecznego funkcjonowania w miejscach pracy, nauki, handlu, sportu, rozrywki, gastronomii i kultu religijnego. Oczekujemy sprawnej, transparentnej legislacji i wprowadzenia tych rozwiązań natychmiast – pomimo wielomiesięcznych opóźnień w stosunku do innych krajów europejskich.

U jak umieralność rekordowa
Umieralność – rekordowa w Europie i na świecie w pandemii COVID-19, największe wymieranie Polaków od czasów II wojny światowej ma wiele przyczyn. Nie można wśród nich pominąć załamania się systemu ochrony zdrowia, rekordowo zadłużonych szpitali, najmniejszej liczby lekarzy i pielęgniarek w krajach OECD i pomniejszonych wynagrodzeń personelu medycznego z uwagi na wprowadzony Polski Ład. Rozwiązaniem tej sytuacji nie jest stałe powiększanie liczby łóżek covidowych, zmniejszając przy tym tej dla innych chorych – co skutkuje odraczaniem zabiegów, hospitalizacji. Dość z dyktatem i terroryzmem osób niezaszczepionych, przez które umierać będą osoby zaszczepione, z ograniczonym dostępem do diagnozowania i leczenia innych chorób niż COVID-19.

Ż jak żaden „gen sprzeciwu”
Żaden „gen sprzeciwu” nie został odkryty wśród Polaków. Jesteśmy Europejczykami i nadal chcemy nimi być. Chcemy walki z pandemią, a nie tylko monitorowania liczby zgonów. Chcemy słuchać głosu ekspertów i znać zalecenia rady medycznej. Nadal ważne są proste metody ograniczania transmisji wirusa – maseczki, dezynfekcja, dystansowanie i izolacja. Wciąż w szczytach kolejnych fal pandemii należy pamiętać o nieorganizowaniu imprez masowych i innych „koronaparty”. Wszystkie te ograniczenia trzeba stosować i egzekwować ich wykonywanie.

Przeczytaj także: „Połowa populacji Polski może zakazić się omikronem w ciągu miesiąca”.

 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.