Wyślij
Udostępnij:
 
 

„Polska to chory kraj”

Autor: Krystian Lurka |Data: 09.09.2019
 
 
180 billboardów i plakatów z napisem "Polska to chory kraj" pojawiło się w polskich miastach, między innymi w Warszawie, Szczecinie, Gdyni, Łodzi, Krakowie i Zakopanem. Slogan wymyślili medycy z Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, to hasło przewodnie Narodowego Kryzysu Zdrowia, który ogłosili w poniedziałek. - Postawiliśmy diagnozę, stwierdziliśmy, że polski system ochrony zdrowia jest chory. A jeżeli choruje tak ważny "organ państwa", to znaczy, że kraj w całości ma problem i potrzebuje natychmiastowego "leczenia" – powiedział dr Łukasz Jankowski, prezes OIL w Warszawie, podczas poniedziałkowej inauguracji akcji w siedzibie stołecznej izby.
Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, wspólnie z przedstawicielami związków zawodowych, samorządów innych zawodów medycznych oraz organizacji pacjenckich, przedstawiła sześciopunktowy program, który ma "uzdrowić" system opieki medycznej w Polsce, i zaapelowała o jego realizację.

Czego zażądali?
Po pierwsze, osiągnięcia minimalnych publicznych nakładów na system ochrony zdrowia nie mniejszych niż 6,8 proc. produktu krajowego brutto do końca roku 2021 oraz 9% PKB do końca 2030 r.

Po drugie, utworzenia wspólnego Ministerstwa Zdrowia i Polityki Społecznej już od nadchodzącej kadencji parlamentu.

Po trzecie, podjęcia natychmiastowych działań prowadzących do osiągnięcia nie później niż do 2024 r. średnich wskaźników długości i jakości życia oraz wyleczalności z powodu chorób nowotworowych i sercowo-naczyniowych co najmniej na poziomie średniej Unii Europejskiej.

Po czwarte, wprowadzenia maksymalnego czasu oczekiwania na pomoc lekarską lub badanie medyczne określonego przez naukowców i lekarzy zajmujących się konkretnym zagadnieniem zdrowotnym.

Po piąte, zabezpieczenia miejsc opieki długoterminowej i geriatrii poprzez osiągnięcie średnich wskaźników Unii Europejskiej do 2024 r.

Po szóste, znacznie wyższego standardu profilaktyki dziecięcej.

- Wybraliśmy sześć najważniejszych spraw, bez których załatwienia nie pójdziemy do przodu. Wyznaczone przez nas cele są policzalne, a ich osiągnięcie łatwe do oceny w przyszłości. Już dziś musimy zabrać się do pracy, aby w wyznaczonym czasie móc powiedzieć, że zrealizowaliśmy pierwsze zadania. Jednak potrzeba do tego jedności. Zdrowie nie ma barw politycznych, dlatego oczekujemy deklaracji wszystkich partii, że tych sześć celów osiągniemy wspólnie, niezależnie od tego, kto będzie podejmował decyzje - wyjaśnił Łukasz Jankowski.

Więcej o akcji na stronie: www.polskatochorykraj.pl.

Przeczytaj także: "Gałczyńska-Zych: Tak źle w służbie zdrowia jeszcze nie było" i "Jankowski: Jak szpitale radzą sobie z brakiem lekarzy? Na SOR-y oddelegowują rezydentów".

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe