Wyślij
Udostępnij:
 
 

„Wspólnie dla Zdrowia”, czyli Szumowski o tym, jak poradzić sobie z brakiem kadr

Redaktor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 18.01.2019
 
 
- Zwiększenie liczby kształconych lekarzy i pielęgniarek oraz usankcjonowanie uprawnień zawodów medycznych to recepta na niedobór kadr w polskiej ochronie zdrowia – to wnioski z kolejnej debaty cyklu „Wspólnie dla Zdrowia”. Odbyła się w Lublinie, rozmawiano o kadrach.
- "Baby boom" powojenny jest już w zakładach opieki, w szpitalach, a kadry medyczne malały – powiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia. - To skutek tragicznej zapaści, która rozpoczęła się w latach 90., gdy liczba pracowników służby zdrowia została błędnie obcięta niemalże o połowę. Nie naprawimy tego w pół roku czy dwa lata – dodał.

Szumowski wyraził nadzieje, że te tendencje się odwrócą. Od 2014 roku mamy niemalże podwojoną liczbę miejsc na studiach lekarskich. Asystenci medyczni mają być wsparciem dla lekarzy, opiekunowie medyczni – dla pielęgniarek. Wsparciem ma być telemedycyna i lepsze wykorzystanie potencjału, które stanowi wielotysięczna grupa zawodowa farmaceutów.

Wcześnie podczas debat „Wspólnie dla Zdrowia” uczestnicy konferencji starali się określić zadania, zasady działania i strukturę systemu ochrony zdrowia w Polsce. - Szczegółowo omawiano funkcjonowanie podstawowej opieki medycznej i opieki wysokospecjalistycznej, a także sposoby zarządzania tymi systemami na poziomie regionalnym i ogólnopolskim. Dyskusja dotyczyła także sposobów finansowania ochrony zdrowia – wyliczyło Ministerstwo Zdrowia.

Celem debaty „Wspólnie dla Zdrowia” jest wypracowanie systemu, który zrównoważy potrzeby społeczne z możliwościami finansowymi i gospodarczymi państwa oraz zaangażowaniem kapitału społecznego. Chodzi o wskazanie, w jaki sposób rosnące, ale wciąż ograniczone nakłady na zdrowie, wydawać najbardziej efektywnie – jak dodatkowe pieniądze mogą poprawić sytuację zdrowotną Polaków, wydłużyć ich życie w dobrym zdrowiu, obniżyć zachorowalność i poprawić skuteczność leczenia.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.