iStock

20-lecie Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych – konferencja pod patronatem „Menedżera Zdrowia”

Udostępnij:
7 października w Gdyni uroczyście obchodzone będzie 20-lecie powstania OSSP. W trakcie wydarzenia odbędą się dwa merytoryczne i inspirujące panele – jeden o roli i miejscu prywatnych szpitali w publicznym systemie ochrony zdrowia, drugi omawiający fakt, że sektor szpitali prywatnych jest liderem innowacyjnych technologii.
Już od 20 lat Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych łączy medyczne inicjatywy gospodarcze, licznie powstające w ostatnich latach XX i od początku XXI wieku. Dzięki organizacji możliwa jest – między innymi – wymiana poglądów przedstawicieli zrzeszonych podmiotów o tym, jak organizować, finansować i prowadzić szpitale, a także rozmowa z administratorami systemu ochrony zdrowia.

O teraźniejszości, historii, lecz przede wszystkim o planach OSSP będzie mowa podczas uroczystych obchodów 20-lecia powstania stowarzyszenia.

Jak zaczęła się historia OSSP?
2 grudnia 2002 r. w Gdyni podpisano akt założycielski Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Niepublicznych, które w 2009 roku zmieniło nazwę na Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych (OSSP).

Organizacja powstała między innymi po to, aby uświadomić decydentom, że istnieje sektor prywatny szpitalnictwa.

Początki były trudne.

– Nie było łatwo. Nasze pisma kierowane do Ministerstwa Zdrowia w sprawie grupy szpitali prywatnych pozostawały bez odpowiedzi. Po prostu pisaliśmy na Berdyczów – wspomina prezes OSSP Andrzej Sokołowski w publikacji pod tytułem „Jubileusz 20-lecia (2002–2022) – kalendarium i podsumowanie”.

– Po kilku latach znaleźliśmy się na wszystkich listach resortowego rozdzielnika, a to sprawiło, że zaczęliśmy otrzymywać istotną dla nas korespondencję. Po dziesięciu latach otrzymywaliśmy już do zaopiniowania dokumenty sejmowe, projekty rządowe. Na konferencjach i kongresach zaczęto mówić o problemach i sukcesach prywatnego rynku szpitalnictwa. Rozpoczęliśmy regularne kontakty ze szpitalami prywatnymi w innych krajach, skupionych w Europejskiej Unii Szpitali Prywatnych, do której zostaliśmy przyjęci – podkreśla prezes OSSP Andrzej Sokołowski.

– Dzisiaj mamy o wiele lepsze kontakty z resortem zdrowia. Członkowie naszej organizacji zajmują wysokie stanowiska w administracji lub stamtąd trafiają do nas. Przykładowo, Jarosław Pinkas, były wiceminister zdrowia, sekretarz stanu w Kancelarii Premiera i były główny inspektor sanitarny, pełnił także funkcję wiceprezesa OSSP. Współpracował z nami były wiceprezes Narodowego Funduszu Zdrowia Michał Kamiński i wielu innych. Świadomość naszego istnienia, możliwości i potrzeb jest coraz większa wśród przedstawicieli kolejnych administracji. Nasze stowarzyszenie znalazło się wśród przedstawicieli pracodawców w Trójstronnej Komisji ds. Społeczno- Gospodarczych. Reprezentuje nas tam wiceprezes OSSP Andrzej Mądrala. Uczestnictwo w jej pracach pozwala na żądanie wyjaśnień w wielu istotnych dla szpitali prywatnych sprawach oraz na pewien wpływ na to, co dzieje wokół nas – opisuje prezes Sokołowski. I dodaje, że „obecnie nasze zjazdy i konferencje odwiedzają ministrowie zdrowia, wysocy funkcjonariusze administracji NFZ i eksperci z branży”. Tak też będzie podczas uroczystości 20-lecia powstania Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych, którą zaplanowano na 7 października.

Wydarzenie odbędzie się w Gdyni, w hotelu Courtyard by Marriott Gdynia Waterfront przy ul. Jerzego Waszyngtona 19.

W trakcie konferencji odbędą się dwa panele.

Pierwszy pod tytułem „Rola i miejsce prywatnych szpitali w publicznym systemie ochrony zdrowia w Polsce”, którego moderatorem będzie Janusz Michalak, prezes wydawnictwa Termedia i redaktor naczelny „Menedżera Zdrowia”.

Do dyskusji zaproszeni zostali:
– Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia,
– Beata Małecka-Libera, przewodnicząca senackiej Komisji Zdrowia,
– Katarzyna Fortak-Karasińska z Kancelarii Fortak & Karasiński Radcowie Prawni,
– Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia,
– Jarosław Pinkas, konsultant krajowy do spraw zdrowia publicznego,
– Andrzej Jacyna, lekarz, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia w latach 2016–2019,
– Rafał Baniak, prezes zarządu Pracodawców RP,
– Andrzej Mądrala, członek rady Pracodawców RP i wiceprezes zarządu OSSP,
– Andrzej Sokołowski, prezes zarządu OSSP.

Drugi panel to „Sektor szpitali prywatnych liderem innowacyjnych technologii”. Sesję poprowadzi Andrzej Mądrala, a do dyskusji zostali zaproszeni:
– Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia,
– Jakub Swadźba, prezes zarządu Diagnostyka,
– Tomasz Zdrojewski, były przewodniczący Komitetu Zdrowia Publicznego PAN,
– Michał Byliniak, dyrektor generalny Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych INFARMA,
– Arkadiusz Grądkowski, prezes Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Wyrobów Medycznych POLMED,
– Maciej Wiśniewski, dyrektor do spraw rozwoju KOMA NORD sp. z o.o.,
– Maciej Matłok, prezes zarządu I+MED sp. z o.o.,
– Marcin Łukasiewicz, członek zarządu Medicover.

Potem odbędą się lunch, konferencja prasowa, bankiet, występ Męskiego Chóru Szantowego „Zawisza Czarny”, wystąpienia gości i członków OSSP oraz uroczysta kolacja.

Więcej informacji o wydarzeniu – które „Menedżer Zdrowia” objął patronatem medialnym – na stronie internetowej: ossp.pl/uroczyste-spotkanie-z-okazji-20-lecia-ossp.

Przeczytaj także: „Po dwudziestu latach jesteśmy wreszcie zauważalni” i „O jubileuszu Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.