31 maja – Światowy Dzień Bez Papierosa

Udostępnij:
Polska, Węgry i Dania to jedyne kraje w Unii Europejskiej, w których rośnie śmiertelność kobiet na raka płuca. Rocznie w naszym kraju umiera na niego nawet 6 tys. pań – to o dwa tysiące więcej niż jeszcze przed dekadą. Światowy Dzień bez Papierosa (31 maja) stanowi dobry moment na poznanie profilaktyki i pierwszych objawów tej choroby.
Rak płuca jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet i trzecim wśród mężczyzn. W naszym kraju co roku zapada na niego ok. 21 tys. osób, w tym 15 tys. mężczyzn i 6 tys. kobiet. Skalę problemu pokazują statystyki - w ciągu ostatnich 30 lat liczba chorych mężczyzn wzrosła o prawie 100 proc., a kobiet – aż o 400 proc. Najczęstszą przyczyną zachorowania jest palenie papierosów, a także wdychanie zanieczyszczonego powietrza i czynniki genetyczne.

Początkowe objawy raka płuca są niezauważalne, dlatego lekarzom udaje się uratować jedynie 10 do 15 proc. ogółu chorych. – Często nie zdajemy sobie sprawy, że nowotwory płuca, w pierwszym okresie rozwoju nie dają żadnych objawów. Choroba rozwija się w miąższu płucnym, który nie ma zakończeń nerwowych. Ból pojawia się dopiero w momencie ucisku na żebra lub inne unerwione okolice – mówi Martyna Niewójt z kampanii Rakoobrona, mającej na celu edukację z zakresu profilaktyki onkologicznej.

Podstawowy sygnał ostrzegawczy stanowi kaszel, a ten – szczególnie wśród palaczy – jest często lekceważony. Rzeczywiście alarmujące krwioplucie, bóle w klatce piersiowej, chrypka, duszność, chudnięcie, osłabienie, stany podgorączkowe, pojawiają się w momencie zaawansowanej choroby, a wtedy jest już za późno.

Jak dotąd nie wdrożono na świecie jednolitej, skutecznej metody profilaktyki wtórnej. Nadzieję budzi niskodawkowa tomografia komputerowa klatki piersiowej, stosowana wobec osób będących w grupie wysokiego ryzyka. Nie jest to jednak metoda refundowana w Polsce. Ponadto szacuje się, że zmniejsza ona umieralność na raka płuca jedynie o około 20 proc. Podstawą skutecznego zapobiegania rakowi płuca jest profilaktyka pierwotna, czyli zaniechanie palenia tytoniu jako czynnika wybitnie kancerogennego.

Papieros zawiera około czterech tysięcy toksycznych związków, fizycznych i chemicznych, w tym kilkanaście o wyraźnie zdefiniowanym działaniu rakotwórczym. Wypalenie 20 papierosów dziennie zwiększa 20-25-krotnie ryzyko powstania raka płuca.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.