Wyślij
Udostępnij:
 
 
60 minut na SOR, 21 dni do specjalisty. Wszystko to w siedem lat
Źródło: TVN
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 06.05.2019
 
 
To obietnice wyborcze PO, które przedstawił w Białymstoku szef partii, Grzegorz Schetyna. W przeciwieństwie do „piątki Kaczyńskiego”, w której nie mieści się ochrona zdrowia, Platforma Obywatelska od spraw zdrowia swój program rozpoczyna. Czy cele, które sobie stawia to cele możliwe do osiągnięcia?
- Termin oczekiwania do specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni, bo to jest standard europejski. Oczekiwanie na SOR-ze nie może trwać dłużej niż 60 minut - powiedział podczas konwencji Koalicji Europejskiej Grzegorz Schetyna, cytowany przez TVN.

Koalicja zapowiedziała także darmowy komplet badań dla pięćdziesięciolatków, centra profilaktyki oraz ośrodki leczenia nowotworów w każdym województwie, pakiet dla niepełnosprawnych, walka ze smogiem, darmowe leki i badania dla kobiet w ciąży oraz darmowe szczepienia.

Pieniądze mają pochodzić ze środków unijnych. Platforma przekonywała, że jest skuteczniejsza w ich pozyskiwaniu i obiecała, że to, co pozyska w dużej części przeznaczy zdrowie. I podkreśliła, że jej przeciwnicy mają inne cele.

O komentarz poprosiliśmy ekspertów.

Tomasz Grodzki, "minister zdrowia" w Gabinecie Cieni PO:
- Sytuacja polskiej ochrony zdrowia nigdy nie była tak zła jak dzisiaj. Wyciągamy z tego wnioski. Podglądamy jak problem ochrony zdrowia rozwiązują nasi europejscy partnerzy. Tak, osiągnięcie ich standardów to ambitny plan. Ale moim zdaniem możliwy do zrealizowanie w siedem lat. Widzę dwie poważne bariery: pieniądze i kadry. Co do pierwszej z tych barier nasze stanowisko jest jasne – pieniędzy na zdrowie będzie więcej, o dużo więcej. Druga z przeszkód jest trudna do usunięcia, wykształcenie kadr z natury musi potrwać. Obiecać tu możemy jednak nie tylko wzrost nakładów na to kształcenie, ale i lepszą organizację pracy ochrony zdrowia, tak by to co posiadamy lepiej wykorzystać. Czyli – mniej biurokracji.

Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia:
- Dobrze, że Grzegorz Schetyna uznał ochronę zdrowia za problem priorytetowy. O tym trzeba mówić, mówić dużo, bez publicznej debaty na ten temat nie będzie postępu. Ochrona zdrowia powinna być przedmiotem debaty publicznej, czyli między innymi wyborczej. Mowa o znaczącym podniesieniu nakładów na ochronę zdrowia. Ciekawa jestem odpowiedzi rządzących.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe