Platforma Obywatelska

Aborcja – premier zapowiedział zmiany ►

Udostępnij:
– Odmowa aborcji w sytuacji, kiedy zagrożone są zdrowie i życie kobiety, będzie oznaczała dla szpitala zerwanie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia, a także zgłoszenie do prokuratury. Klauzula sumienia nie może być uzasadnieniem do odstąpienia od pomocy – ogłosił premier Donald Tusk.
8 marca w Warszawie zebrała się Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej – szef partii Donald Tusk mówił o terminacji ciąży i klauzuli sumienia.

Fragment rady do obejrzenia poniżej.
Wideo z rady w całości dostępne jest na stronie internetowej: www.youtube.com/2981328.

– Prokurator generalny i minister zdrowia przygotują wytyczne dla szpitali. Odmowa przeprowadzenia zabiegu aborcji w sytuacji, kiedy zagrożone są zdrowie i życie kobiety, będzie oznaczała zerwanie umowy w zakresie ginekologii między podmiotem i Narodowym Funduszem Zdrowia. Będzie też to zgłaszane do prokuratury z urzędu – i to niezależnie od tego, czy konsekwencje będą tragiczne czy nie. Klauzula sumienia nie może być uzasadnieniem do odstąpienia od pomocy – ocenił Donald Tusk.

– To wszystko nie rozwiąże problemu najważniejszego problemu, czyli braku ustawy aborcyjnej, ale to, o czym mówię, to nie jest zamiast nowych przepisów. Będziemy dążyli wszelkimi sposobami do liberalizacji prawa aborcyjnego w Polsce – podsumował.

Przeczytaj także: „Drogie panie, macie prawo być bezpieczne”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.