Grzegorz Celejewski/Agencja Gazeta

Adam Bodnar: Śmierć z powodu odry jest tylko kwestią czasu

Udostępnij:
Od początku 2019 r. zgłoszono 1368 przypadków odry, w analogicznym czasie ubiegłego roku było ich 126. Z powodu wzrostu liczby zachorowań Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zwrócił się do Ministra Zdrowia o podjęcie działań w sprawie szczepień ochronnych.
- Odra to jedna z najbardziej zaraźliwych chorób w populacji, chora osoba może zakazić od 12 do 19 osób z najbliższego otoczenia. Zgodnie z informacjami Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego obserwowany w 2019 roku wzrost zachorowań na odrę wystąpił po niemal dziesięcioletnim okresie, w którym choroba była bardzo dobrze kontrolowana. Jak wynika z danych przekazanych przez Główny Inspektorat Sanitarny, do zakażeń odrą dochodzi najczęściej w województwie mazowieckim, śląskim i małopolskim – przyznaje Adam Bodnar w piśmie do Ministra Zdrowia.

RPO przypomniał, że już w 2018 r. alarmował Ministra Zdrowia, że sytuacja robi się poważna. Pytał wtedy o stanowiska organów władzy publicznej dotyczącej aktualnej skali zjawiska, monitoringu sytuacji, a także działań i zamierzeń w kierunku zapewnienia profilaktyki chorób epidemicznych. Wskazał też, że obowiązek poddania się szczepieniom w ramach Programu Szczepień Ochronnych wynika z mocy ustawy, wyrażonej w art. 5 ust. 1 pkt 1b i art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2018 r. poz. 151 z późn. zm.).

Tymczasem problem szczepień ochronnych jest nadal aktualny, a wręcz się nasilił.

Konstytucja zobowiązuje władze publiczne do zwalczania chorób epidemicznych (art. 68 ust. 4). Art. 68 Konstytucji stanowi, że każdy ma prawo do ochrony zdrowia (ust.1) oraz nakłada na władze publiczne obowiązek zapewnienia szczególnej opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i osobom w podeszłym wieku (ust. 3). Prawo do ochrony zdrowia jest konstytucyjnie gwarantowane i to nie tylko jako prawo, które nadane zostaje jego adresatom przez władzę państwową, ale jest prawo podstawowe wynikające z przyrodzonej i niezbywalnej godności człowieka, którego przestrzeganie władza państwowa jest zobowiązana ochraniać - czytamy w apelu do MZ.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.