Wyślij
Udostępnij:
 
 
Dawid Żuchowicz/Agencja Gazeta

Adam Niedzielski o zaleceniach dla szpitali w przypadku wad letalnych płodu

Źródło: TVN24
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 23.02.2021
 
 
– Resort nie wydawał zaleceń dotyczących tego, czy można przeprowadzić aborcję w sytuacji wad letalnych płodu i nie przymierza się do tego – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister Niedzielski w rozmowie z TVN24 odpowiedział na pytanie, czy w ostatnich czterech miesiącach – a zwłaszcza od 28 stycznia, czyli od momentu publikacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji – przeprowadzono w polskich szpitalu jakąkolwiek legalną terminację.

Minister stwierdził, że „nic mu o tym nie wiadomo” i „nie ma zalecenia odnośnie tego, co mają robić lekarze publicznej ochrony zdrowia w sytuacji, kiedy przychodzi do nich kobieta z badaniami dowodzącymi bardzo poważnej wady płodu bądź wady letalnej płodu”.

– Na razie żadnych zaleceń nie wydawaliśmy w tym zakresie i nie przymierzamy się do tego. Pracujemy nad zmianami w „ustawie za życiem”, aby zapewnić lepszą pomoc dla osób, które przechodzą taką sytuację życiową. Na razie na tym się koncentrujemy – powiedział.

Ministra Niedzielskiego spytano też o to, czy szpital podległy resortowi zdrowia mógłby legalnie przeprowadzić aborcję, gdyby uzyskał informację o letalnej wadzie płodu.

– Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego raczej nie – odpowiedział. Zaznaczył, że to zależy od indywidualnej sytuacji. – To nie jest sytuacja, w której można generalizować – dodał.

Zapytano go także, czy powiadomiłby prokuraturę, gdyby dowiedział się o wykonaniu aborcji.

– Na razie nie mam takich informacji. Nie będę generalizował, musiałbym przeanalizować sytuację. To nie są przypadki, w których można wypowiadać sentencje ogólne – zastrzegł.

Przeczytaj także: „Perinatologii grozi załamanie”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe