Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Akcja szczepień – stop

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 19.07.2021
 
 
Jeśli chęć Polaków do przyjęcia preparatu przeciw COVID-19 nie zwiększy się, to w ciągu dwóch–trzech tygodni akcja szczepień niemal się zatrzyma.
Skąd taki wniosek?

„Dziennik Gazeta Prawna” informuje, że obecnie zamówienia do punktów szczepień wynoszą 1,6 mln dawek tygodniowo, z czego 1,5 mln to szczepienia drugą dawką, a tylko 100 tys. to dawka pierwsza.

Z rządowych danych według stanu na 16 lipca wynika, że po pierwszej dawce było 17,6 mln Polaków, a po drugiej – prawie 14,8 mln. To oznacza, że na drugi zastrzyk czekało ok. 2,8 mln osób.

– Dziś to ta grupa de facto napędza akcję szczepień, a nie osoby chcące przyjąć pierwsze wkłucie – ocenia „DGP” i wylicza, że średnie dzienne tempo szczepień drugą dawką w pierwszej połowie lipca wyniosło 161 tysięcy.

Przy założeniu, że tempo się utrzyma, wyszczepienie tych 2,8 mln osób zajmie ok. 18 dni. I właśnie za ponad dwa tygodnie przy braku nowych chętnych dojdzie do tąpnięcia – zastopowania. Na pierwsze szczepienie obecnie zgłasza się ok. 50 tys. osób dziennie, a dynamika spada.

Przeczytaj także: „Ile dawek szczepionek podano w Polsce”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe