Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl

Alertowy pakiet obostrzeń ►

Redaktor: Krystian Lurka |Data: 29.11.2021
 
 
29 listopada – po specjalnym posiedzeniu sztabu kryzysowego dotyczące między innymi wariantu omikron – zorganizowano konferencję prasową, podczas której minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział „alertowy pakiet obostrzeń”. Czego będzie dotyczył i od kiedy obowiązywał?
– Jesteśmy w apogeum czwartej fali, a mutacja wirusa omikron jest jak game changer – rozpoczął minister Niedzielski, przedstawiając „alertowy pakiet obostrzeń, składający się z dwóch elementów”. Zapowiedział, że „będą obowiązywał od 1 grudnia”.

Po pierwsze – uszczelnienie granic
– Zakazane będą loty do siedmiu krajów – do Botswany, Eswatini, Lesotho, Mozambiku, Namibii, RPA i Zimbabwe. Te kraje zostały uznane za kraje wysokiego ryzyka. Osoby, które będą wracały z tych państw, będą miały wydłużoną kwarantannę 14-dniową, a test nie będzie zwalniał z kwarantanny. Dodatkowo też przedłużymy kwarantanny dla osób, które przyjechały lub podróżują do krajów spoza strefy Schengen. Po ośmiu dniach będą mogły zostać zwolnione, jeśli wykonają test i wynik będzie negatywny – wyjaśnił minister Niedzielski.

Po drugie – ograniczenia krajowe
– We wszystkich miejscach, w których limit zapełnienia to 75 proc. – nie dotyczy zaszczepionych przeciw COVID-19 – nowy będzie wynosił 50 proc. Chodzi o gastronomię, hotele, placówki kulturalne, kościoły i obiekty sportowe. W zgromadzeniach i uroczystościach – na przykład wesela, komunie i dyskoteki – liczbę uczestników zmniejszono ze 150 do 100. W wydarzeniach sportowych poza obiektami sportowymi zamiast 500 będzie mogło wziąć udział jedyni 250. W obiektach takich jak siłownie, kluby fitness, muzea i kasyn, gdzie do pory mogła przebywać jedna osoba na 10 metrach kwadratowych, powierzchnia będzie zwiększona do 15 metrów kwadratowych – poinformował.

Minister zapowiedział, że obostrzenia będą trwały do 17 grudnia.

W konferencji uczestniczyli też główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka oraz dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny Grzegorz Juszczyk.

O czym mówili? 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.