Wyślij
Udostępnij:
 
 
Asystent medyczny będzie mógł wystawić e-zwolnienie – postanowił rząd
Źródło: BL, PAP, Dziennik Gazeta Prawna
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 11.07.2018
 
 
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy, który zakłada, że zaświadczenie lekarskie, w tym zwolnienia, będą mogli wystawiać asystenci medyczni.
Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

CIR w komunikacie po posiedzeniu rządu zwrócił uwagę, że po wprowadzeniu w życie proponowanych przepisów od 1 października 2018 r. asystent medyczny w imieniu lekarza będzie mógł wystawiać e-zwolnienia.

Jak opisuje „Dziennik Gazeta Prawna” zgodnie z projektem ustawy, lekarz (mający profil informacyjny) będzie mógł upoważnić do wystawiania zwolnienia lekarskiego – w jego imieniu i na podstawie dokumentacji medycznej – pracownika wykonującego zawód medyczny lub czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych (mającego profil informacyjny).

- Chodzi m.in. o pielęgniarki, ratowników medycznych, sekretarki medyczne. Upoważnienie będzie można wydać na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy (po upływie tego czasu kolejnych upoważnień będzie można udzielać na okresy nie dłuższe niż 12 miesięcy) – podaje PAP.

Poza tym zaproponowane regulacje zakładają, że w nowo utworzonym Rejestrze Asystentów Medycznych (prowadzonym przez ministra zdrowia) gromadzone będą dane o osobach mających upoważnienia do wypisywania zwolnień, które następnie będą przekazywane Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe