Wyślij
Udostępnij:
 
 
Stefan Romanik/Agencja Gazeta
Balicki: Zlikwidujmy centralę NFZ
Źródło: Money.pl
Autor: Krystian Lurka |Data: 20.07.2019
 
 
- Narodowy Fundusz Zdrowia niewątpliwie wymaga zmian. Należałoby zacząć od likwidacji centrali, jej utrzymanie jest dysfunkcyjne - mówi Marek Balicki, minister zdrowia w gabinetach Leszka Millera i Marka Belki.
Balicki w rozmowie z "Money.pl" przyznaje, że koordynacją funkcjonowania oddziałów wojewódzkich Funduszu może zajmować się minister zdrowia.

- Centrala nie zajmuje się przecież kontraktowaniem, to zadanie wojewódzkich oddziałów. To dublowanie wprowadza mniej lub bardziej utajoną rywalizację między instytucjami, która tylko szkodzi służbie zdrowia - przekonuje Balicki i sugeruje, że nowy prezes NFZ powinien od takiej decyzji rozpocząć swoje rządy.

- Postulowałem o to już w w 2005 r., kiedy w ministerstwie zdrowia rządził Zbigniew Religa - podsumowuje Balicki.

Kto prezesem NFZ?
Minister zdrowia w czwartek (18 lipca) powierzył pełnienie obowiązków prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Adamowi Niedzielskiemu, dotychczasowemu zastępcy prezesa do spraw operacyjnych.

Niedzielski ma 46 lat. To ekonomista, absolwent Szkoły Głównej Handlowej. W swojej karierze zawodowej związał się z Instytutem Badań nad Gospodarką Rynkową i Ministerstwem Finansów, w którym był dyrektorem generalnym. Jest "człowiekiem Morawieckiego" i jako taki trafił do NFZ, obejmując stanowisko dyrektora do spraw operacyjnych.

Co dalej z Jacyną?
Andrzej Jacyna podał się do dymisji. - Rada NFZ pozytywnie zaopiniowała rezygnację Andrzeja Jacyny ze stanowiska prezesa - poinformowała Małgorzata Gałązka-Sobotka, zastępca przewodniczącego Rady Narodowego Funduszu Zdrowia, w czwartek (18 lipca) na Twitterze. Wynik głosowania to osiem głosów "za", dwa "przeciw". Co dalej z Jacyną? Ma zostać doradcą premiera.

Przeczytaj także: "Niedzielski pełniącym obowiązki prezesa NFZ", "Jacyna przejdzie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów" i "Eksperci oceniają prezesa Jacynę".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2019 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe