Wyślij
Udostępnij:
 
 
Marek Misiurewicz

Banach, Krawczyk i Niedzielska z Nagrodami Specjalnymi „Menedżera Zdrowia”

Źródło: Menedżer Zdrowia
Autor: Krystian Lurka |Data: 17.01.2020
 
 
Prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk, założyciel Fundacji na rzecz Rozwoju ICZMP prof. Maciej Banach, ordynator Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej SPSK im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach prof. Iwona Niedzielska, odebrali Nagrody Specjalne „Menedżera Zdrowia”.
Za co?

Maciej Krawczyk, prezes Krajowej Rady Fizjoterapeutów, jest jednym z twórców i inicjatorów powstania najmłodszego w Polsce samorządu zawodowego. Krajowa Izba Fizjoterapeutów to trzecia co do wielkości grupa zawodowa wśród zawodów medycznych – zrzesza 67 tys. osób. Sukcesy Macieja Krawczyka to konsolidacja środowiska, wprowadzenie po raz pierwszy w Polsce wytycznych udzielania świadczeń zdrowotnych z zakresu fizjoterapii i opisywania ich w dokumentacji medycznej zgodnie ze stworzoną przez WHO Międzynarodową Klasyfikacją Funkcjonowania, Niepełnosprawności i Zdrowia (International Classification of Functioning, Disability and Health – ICF), a także wprowadzenie jednolitych standardów nauczania na uczelniach. Dzięki niemu po raz pierwszy od ponad 15 lat NFZ zmienił wycenę świadczeń fizjoterapeutycznych.

Fundacja na rzecz Rozwoju ICZMP powstała z myślą o wspieraniu dzieci z wadami wrodzonymi, ale także najciężej chorych dzieci po operacjach, z chorobami metabolicznymi, nowotworami czy chorobami rzadkimi. Pomaga także kobietom z najpoważniejszymi chorobami w ciąży czy z chorobami nowotworowymi. Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki (ICZMP) w Łodzi jest jednym z największych wysokospecjalistycznych ośrodków medycznych w Polsce. Placówka składa się z dwóch części: ginekologicznopołożniczej oraz pediatrycznej. Jest referencyjnym ośrodkiem perinatologicznym, ginekologicznym i pediatrycznym. Ze względu na swój wielodyscyplinarny charakter zapewnia wszechstronną opiekę nad kobietami w ciąży powikłanej cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, padaczką, chorobami serca czy infekcjami. W ICZMP diagnozowane i leczone są najtrudniejsze przypadki patologii ginekologicznych. Założycielem fundacji jest Maciej Banach, dyrektor ICZMP.

Iwona Niedzielska, ordynator Oddziału Chirurgii Szczękowo-Twarzowej SPSK im. Andrzeja Mielęckiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach Profesor przeprowadza wiele innowacyjnych operacji. Jedna z ich polegała na przeszczepieniu implantu brakującej części kości wydrukowanego na drukarce 3D. Innowacją było równoczesne wszczepienie do zrekonstruowanej żuchwy trzech implantów zębów. Wprowadziła również unikatową metodę leczenia naciekającej postaci guza olbrzymiokomórkowego. Wdrożyła w trudno gojących się ranach terapię podciśnieniową (niestosowaną do tej pory w chirurgii szczękowotwarzowej) z autorską metodą zamykania przetok zewnętrznych. Stworzyła pierwszą w Polsce pracownię fizjoterapii dla chorych poddanych zabiegom chirurgii szczękowotwarzowej. Ma duże osiągnięcia naukowe, m.in. pierwsza na świecie przeprowadziła badania genetyczne guzów dziąsła, wyznaczając miejsce poszczególnym typom nadziąślaków. Udowodniła też wpływ schorzeń przyzębia na rozwój miażdżycy na podstawie badań genetycznych bioptatów.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe