Bożena Janicka: - Książeczka zdrowia to wielostronicowa księga!

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Krystian Lurka
|
Źródło: Kamilla Gębska/KL
Prezes PPOZ opowiedziała o minusach nowej książeczki zdrowia dziecka. Bożena Janicka stwierdziła, że ten dokument to... księga zdrowia dziecka i zadała pytanie: - Co zrobić w przypadku nieprzyniesienia dokumentu na szczepienia?
Bożena Janicka powiedziała, że dokument nakłada nowe, biurokratyczne obowiązki na lekarzy. Jej zdaniem skuteczniejsze byłoby udostępnianie rodzicom i uprawnionym instytucjom takich informacji za pośrednictwem systemu informatycznego.

- Podstawowy zarzut wobec nowej książeczki zdrowia dziecka to to, że - w dobie informatyzacji - jest ona wielostronicowym i papierowym dokumentem. Dzisiaj bezpieczniej byłoby stworzyć miejsce w „cyfrowej chmurze” w której informacje byłyby dostępne dla pacjenta. Pacjent powinien mieć dostęp do informacji w każdej chwili i w każdym zakresie - powiedziała Bożena Janicka

Prezes porozumienia dodała, że - jako pediatra i lekarz rodzinny - zaobserwowała, że o przynoszeniu książeczek szczepień rodzice pamiętają tylko w pierwszych latach życia dziecka, a później już o nich zapominają. I podobnie jest z książeczkami zdrowia dziecka.

Bożena Janicka zwróciła uwagę, że przepisy nie określają jasno postępowania w przypadku zagubienia książeczki lub nieprzyniesienia tego dokumentu przez rodzica na szczepienia.

- To zagrożenie dla dobrze funkcjonującej części systemu ochrony zdrowia, jak obowiązkowe szczepienia ochronne - podkreśliła Bożena Janicka.

Z prezes porozumienia rozmawiała Kamilla Gębska.

Więcej opinii Bożeny Janickiej o książeczce zdrowia dziecka do obejrzenia poniżej:
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.