Wyślij
Udostępnij:
 
 
Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta

Cieszyński: Jesteśmy jednym z liderów cyfryzacji ochrony zdrowia

Źródło: Rzeczpospolita
Autor: Krystian Lurka |Data: 09.07.2019
 
 
- W ostatnich latach jesteśmy jednym z liderów cyfryzacji służby zdrowia. Pokazujemy, że możemy skutecznie wdrażać rozwiązania na skalę ogólnopolską. Przykładem jest e-zwolnienie lekarskie. Właściwie 100 proc. zwolnień jest obecnie w wygodnej, elektronicznej postaci. Nie wszystkie kraje Europy Zachodniej mają za sobą takie wdrożenie - mówi wiceminister Janusz Cieszyński.
"Rzeczpospolita" pyta o to, na jakim etapie cyfryzacji służby zdrowia jesteśmy, porównując z innymi krajami?

- To zależy. Jest wiele mniejszych krajów, które są przed nami. Zaczęły wcześniej i mają mniejsze wyzwania. Są liderzy cyfryzacji jak Estonia, gdzie już zbudowano e-państwo - mówi Janusz Cieszyński i dodaje, że inaczej sytuacja wygląda w stosunku do większych krajów.

- W ostatnich latach jesteśmy jednym z liderów. Pokazujemy, że możemy skutecznie wdrażać rozwiązania na skalę ogólnopolską. Przykładem jest e-zwolnienie lekarskie. Właściwie 100 proc. zwolnień jest obecnie w wygodnej, elektronicznej postaci. Nie wszystkie kraje Europy Zachodniej mają za sobą takie wdrożenie - przyznaje wiceminister Cieszyński i odpowiada na pytanie, które kraje są dla nas wzorem.

- Trudno wskazać konkretny kraj, który byłby celem. Staramy się inspirować najlepszymi rozwiązaniami z całego świata. Systemy ochrony zdrowia różnią się między sobą fundamentalnie. Nawet w Unii Europejskiej mamy sektory życia społecznego, gdzie jest duża harmonizacja i wspólne regulacje. A w zakresie ochrony zdrowia państwa członkowskie mają bardzo dużą swobodę, więc systemy się różnią między sobą, czasem istotnie. My wdrażamy rozwiązania korzystając z najlepszych w naszej ocenie praktyk. Fakt, że wdrażamy je kilka lat po liderach, sprawia, że w niektórych sprawach przyjmujemy trochę inne podejście, bo technologia poszła naprzód - mówi Cieszyński w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

A kiedy Polska będzie potęgą?
- Liczymy, że już wkrótce będziemy jednym z liderów wdrażania narodowego systemu e-zdrowia wśród dużych państw europejskich – powiedział wiceminister Janusz Cieszyński w grudniu 2018 roku.

- Pierwszy pilotaż e-recepty miał miejsce w Szwecji w 1981 r. Mówimy więc o rozwiązaniach, które nie są żadną nowością. Te rozwiązania przyjęły się najlepiej w krajach skandynawskich jak Dania, Szwecja czy Estonia. Dziś każdy kraj w Europie jest na jakimś etapie wdrażania narodowego systemu e-zdrowia. Z dużych krajów Brytyjczycy mają już ponad 60 proc. recept wystawianych w formie elektronicznej. Liczę, że Polska już wkrótce będzie jednym z liderów wśród dużych państw. Po prostu rozpoczęliśmy ten projekt później niż niektóre kraje. Wierzę, że pod koniec przyszłego roku, kiedy e-recepta będzie obowiązkowa we wszystkich praktykach lekarskich, będziemy mogli powiedzieć, że jesteśmy liderem e-zdrowia w Europie - przyznał Cieszyński. Podkreślił co jest największą przeszkodą, żeby to wdrożyć ten pomysł skutecznie.

- Wszystkie nasze dotychczasowe doświadczenia wskazują, że sukces rozwiązań w obszarze e-zdrowia jest pochodną, nie tyle technologii, co sprawnej organizacji. Tego, żeby pewne procesy realizować w zgodzie i na rzecz środowisk, które są ostatecznymi interesariuszami. Nikt nie będzie informatyzował się dla samej informatyzacji. W życiu codziennym wybieramy rozwiązania oparte o narzędzia IT, dlatego że one są bardzo wygodne. Jeżeli będziemy w stanie dostarczyć rozwiązanie, które rozwiąże problemy pacjentów, lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów to każdy będzie chciał z tego korzystać. Unikamy przeszkód rozmawiając z naszymi partnerami. Przede wszystkim z samorządów zawodowych, organizacji pacjenckich oraz przedstawicielami konkretnych jednostek, które mają duży wpływ na system - powiedział Janusz Cieszyński.

Przeczytaj także: "Masz czas do godziny 10!".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe