Wyślij
Udostępnij:
 
 

Co z Diaprelem?

Autor: Krystian Lurka |Data: 25.06.2019
 
 
W projekcie lipcowej listy refundacyjnej nie ma stosowanego od lat leku na cukrzycę typu 2. Chodzi o Diaprel MR 60 mg, czyli oryginalny i doustny lek przeciwcukrzycowy. Pacjenci apelują do ministra zdrowia, a list w tej sprawie wysyła Polskie Stowarzyszenie Diabetyków.
Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków, w liście do Ministerstwa Zdrowia informuje, że lek jest podstawową formą terapii i jednym z najczęściej stosowanych leków w terapii cukrzycy typu 2.

- Codziennie stosuje go około 200 tysięcy pacjentów w Polsce - pisze Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

- Decyzja o usunięciu leku z listy leków refundowanych spowodować może poważne konsekwencje, wynikające z zakłócenia ciągłości procesu terapeutycznego. Konieczność modyfikacji terapii najczęściej wiąże się z dodatkową konsultacją specjalistyczną i ponownym ustawieniem leczenia. W tym okresie setki tysięcy pacjentów narażonych będzie na ryzyko utraty kontroli glikemii, co wiąże się z pogorszeniem stanu ich zdrowia i możliwymi powikłaniami. W analogicznej sytuacji znajdą się pacjenci, którym farmaceuta nie będzie mógł zastąpić leku nierefundowanego jego refundowanym odpowiednikiem. Oznaczać to będzie ponownie konieczność dodatkowej wizyty u lekarza w celu uzyskania nowej recepty. Jest to kolejny element zwiększający zagrożenie dla ciągłości terapii i w efekcie braku kontroli nad stężeniem glukozy we krwi. Dziś pacjenci mogą sami dokonać wyboru, czy chcą wykupić oryginalny Diaprel MR, czy też tańszy odpowiednik. Nie rozumiemy, dlaczego mieliby zostać tego prawa pozbawieni. Dla pacjenta, który kilka, a często kilkanaście lat jest leczony skutecznie lekiem, który uważa za swój, taka zmiana nie będzie ani zrozumiała, ani odebrana jako korzystna. Biorąc powyższe pod uwagę, mamy nadzieję na podjęcie przez ministerstwo decyzji umożliwiającej pacjentom kontynuację terapii z wykorzystaniem leku - pisze Anna Śliwińska, prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków.

Przeczytaj także: "Przekazali do konsultacji projekt listy leków refundowanych"

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe