Wyślij
Udostępnij:
 
 
Przemek Wierzchowski/Agencja Gazeta

Czy powinniśmy zatrudniać lekarzy z Ukrainy w Polsce? Jankowski odpowiada

Źródło: Kurier Medyczny/KL
Autor: Agnieszka Starewicz-Jaworska |Data: 02.12.2019
 
 
- Wobec niedoboru kadr medycznych w Polsce powinniśmy być otwarci na specjalistów spoza Polski, między innymi z Ukrainy. Ważne jest jednak, żeby byli oni prawidłowo wykształceni, nie gorzej niż ci lekarze, którzy dziś leczą w polskich szpitalach - mówi Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie, w rozmowie z „Kurierem Medycznym”.
- Przepisy, które próbuje wprowadzać Ministerstwo Zdrowia, a które mają na celu umożliwienie lekarzom spoza Unii Europejskiej pracy bez nostryfikacji dyplomu, to niedobry pomysł - przyznaje prezes Jankowski.

Ekspert podkreśla, że w ochronie zdrowia najważniejsza jest jakość.

- Musimy mieć gwarancję, że lekarz z zagranicy będzie odpowiednio wykształcony. Pozostawienie dyrektorom szpitali możliwości zatrudnienia lekarzy bez nostryfikacji dyplomu to tak naprawdę eksperyment na bijącym sercu. Nie możemy dopuścić do tego, że do pracy z pacjentami w polskim szpitalu zostanie dopuszczony lekarz, który nie jest właściwie przygotowany. Powinniśmy od początku być pewni, że zatrudniamy dobrze wykształconego specjalistę - wyjaśnia Jankowski.

Rozmowę w całości opublikowano w „Kurierze Medycznym” 4/2019.

Przeczytaj także: „Jankowski: Tak, Polska to chory kraj”, „Jankowski: Gdybym był ministrem zdrowia, to...” i „Pakt z diabłem”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe