Agnieszka Walczak/Agencja Wyborcza.pl

Czy w Kaliszu mogą kształcić lekarzy?

Udostępnij:

Członkowie Państwowej Komisji Akredytacyjnej zdecydują, czy Uniwersytet Kaliski może uczyć przyszłych lekarzy.

17 kwietnia do Kalisza przyjadą specjaliści z Państwowej Komisji Akredytacyjnej – sprawdzą bazę, zapoznają się z tytułami naukowymi kadry szpitala i przeprowadzą hospitacje na zajęciach z anatomii dla studentów kierunku lekarskiego.

Wydadzą (lub nie) zgodę na dalsze funkcjonowanie wydziału lekarskiego, wokół którego od początku jest dużo kontrowersji.

W 2022 r. zgodę na rozpoczęcie kształcenia na kierunku lekarskim dla kaliskiej uczelni wydał ówczesny minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. To jednak skrytykowała Naczelna Rada Lekarska, która w październiku 2023 r. złożyła zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta Stanisława Wojciechowskiego.

– W naszej ocenie uczelnia utworzyła kierunek lekarski, nie mając odpowiedniej infrastruktury i zaplecza technicznego – tym samym nie dopasowując programu studiów do standardów kształcenia – uzasadniali lekarze.

Prokuratura Okręgowa w Ostrowie Wielkopolskim odmówiła jednak wszczęcia śledztwa w sprawie ze względu na stwierdzenie braku ustawowych znamion czynu zabronionego.

Menedzer Zdrowia facebook

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.