Wyślij
Udostępnij:
 
 

Dodatkowy miliard złotych nie dla pacjentów

Źródło: BL, Dziennik Gazeta Prawna
Autor: Bartłomiej Leśniewski |Data: 18.02.2019
 
 
Niemal 900 mln zł więcej, niż zakładano, spłynęło składki zdrowotnej do budżetu funduszu w 2018 roku. Nadwyżka w finansach nie przyniesie wymiernych efektów, jeżeli chodzi o skrócenie czasu oczekiwania na leczenie. Pieniądze mają być przeznaczone na rozliczenie nadwykonań i pensje dla pracowników.
- Już wiadomo, że nadwyżka zostanie w większym stopniu przeznaczona na stabilizację sytuacji w lecznictwie niż na jej poprawę. Nie ma więc co liczyć na radykalne skrócenie np. szpitalnych kolejek – poinformował "Dziennik Gazeta Prawna".

Dodatkowe pieniądze mają być przeznaczone na rozliczenie nadwykonań i pensje dla pracowników.

Jak będzie w tym roku?
- Większość pieniędzy, o które wzbogaci się budżet polskiej ochrony zdrowia w 2019 roku pójdzie na wzrost płac – przewidywał Jakub Szulc, ekspert EY Polska i były wiceminister zdrowia, w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia". – A i to nie wystarczy na spełnienie oczekiwań pracowników – dodał.

Wiecej, ale...
W ostatnim czasie wzrost budżetu ochrony zdrowia wzrósł o 5 proc., a wzrost liczby świadczeń jedynie o 1 proc.

W grudniu 2018 roku ogłoszono wyniki kontroli jaką w fundiuszu przeprowadziła Naczelna Izba Kontroli. Wyniki? NFZ w 2017 r. otrzymał więcej pieniędzy, ale w przypadku jednej trzeciej świadczeń czas oczekiwania się wydłużył.
 
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.