
Elektroradiologia – nowy kierunek na Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej
Na nowy kierunek na Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej uczelnia ma zamiar przyjąć na pierwszy rok studiów 60 studentów, którzy będą mogli uzyskać tytuł inżyniera w dziedzinie elektroradiologii. Nabór zacznie się 1 czerwca.
„Elektroradiologia jest uznawana za jeden z zawodów przyszłości. Znajduje się już w ofercie kilku polskich uczelni, ale tylko u nas jej ukończenie gwarantuje uzyskanie tytułu inżyniera. To coś unikatowego i duży atut na rynku pracy” – przekazała cytowana w przesłanym 12 maja komunikacie uczelni prodziekan ds. studenckich i dydaktyki na Wydziale Medycznym dr inż. Iwona Hołowacz.
Elektroradiolog jest odpowiedzialny za prawidłowe wykonanie badań diagnostycznych, co często jest kluczowe dla dalszych decyzji lekarskich dotyczących postępowania z chorym. Zawód ten wymaga od wykonujących go osób precyzji, wiedzy i umiejętności obsługi zaawansowanego technologicznie sprzętu.
„Elektroradiolodzy mają do czynienia z najnowszymi osiągnięciami w dziedzinie diagnostyki obrazowej i różnymi formami leczenia, co sprawia, że ich praca jest dynamiczna, pełna wyzwań i pozwala na ciągły rozwój. A wraz z rosnącą liczbą zachorowań na choroby przewlekłe i cywilizacyjne wzrasta zapotrzebowanie na dobrej jakości diagnostykę obrazową” – dodała prof. Hołowacz.
Uczelnia zapowiedziała, że zajęcia na nowym kierunku będą prowadzone w nowoczesnych, dobrze wyposażonych laboratoriach dysponujących niezbędną aparaturą, a praktyki – we współpracujących z uczelnią szpitalach specjalistycznych i centrach diagnostycznych z Wrocławia i Dolnego Śląska.
Absolwenci zdobędą umiejętności praktyczne z zakresu obsługi nowoczesnych technik diagnostycznych, takich jak tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny czy radiografia cyfrowa. W programie studiów znalazły się także zajęcia z wykorzystywania sztucznej inteligencji w analizie i przetwarzaniu obrazów medycznych.
W sumie na kierunku elektroradiologia na Wydziale Medycznym Politechniki Wrocławskiej czeka 60 wolnych miejsc. Nauka na nim będzie prowadzona wspólnie z Wydziałem Podstawowych Problemów Techniki, w szczególności z Katedrą Inżynierii Biomedycznej.