iStock

FDA uznała, że system IQOS jest mniej szkodliwy niż papierosy

Udostępnij:
Tagi: IQOS, FDA
System IQOS otrzymał od FDA (amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków, działająca przy Departamencie Zdrowia i Opieki Społecznej USA) status produktu o zmodyfikowanym ryzyku (MRTP). Agencja oceniła go jako właściwy dla promocji zdrowia publicznego, który może przynieść korzyść w skali całej populacji.
Po trwającej niemal cztery lata, wnikliwej analizie badań naukowych, FDA potwierdziła, że podgrzewanie tytoniu w IQOS w znacznie mniejszym stopniu naraża użytkowników na działanie szkodliwych i potencjalnie szkodliwych substancji, niż palenie papierosów. Z tego powodu FDA przyznała IQOS status produktu tytoniowego o zmodyfikowanym ryzyku (MRTP) w zakresie „redukcji narażenia użytkowników na substancje szkodliwe i potencjalnie szkodliwe” (tzw. exposure modification order). To pierwsze i jedyne urządzenie alternatywne dla papierosów, które może pochwalić się takim statusem.

– Decyzja amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków jest kamieniem milowym w obszarze zdrowia publicznego. Jasno pokazuje, że system podgrzewania tytoniu iQOS jest zasadniczo innym produktem niż papierosy i stanowi lepszy wybór dla tych dorosłych palaczy, którzy w przeciwnym razie kontynuowaliby palenie. Teraz pilnie potrzebny jest dialog społeczny i rozmowa o kierunkach polityki, umożliwiającej mężczyznom i kobietom, którzy w przeciwnym wypadku dalej paliliby papierosy, przejście na ugruntowane naukowo, bezdymne alternatywy dla papierosów – skomentował decyzję FDA klasyfikującą IQOS jako produkt o zmodyfikowanym ryzyku André Calantzopoulos, CEO w Philip Morris International.

FDA dopuściła również możliwość informowania pełnoletnich palaczy ze Stanów Zjednoczonych o różnicy między IQOS a papierosami, uznając IQOS za produkt właściwy dla promocji zdrowia publicznego. We wcześniejszej decyzji z kwietnia 2019 roku, FDA zezwalając na sprzedaż IQOS w USA stwierdziła, że jest to produkt właściwy dla ochrony zdrowia publicznego. Nie oznacza to jednak, że IQOS jest pozbawiony ryzyka. Agencja stwierdziła, że dostępne dowody naukowe jasno wskazują na fakt, że IQOS powinien przynieść korzyść w skali całej populacji, biorąc pod uwagę zarówno użytkowników wyrobów tytoniowych jak i osoby, które obecnie nie używają wyrobów tytoniowych.

– Dane przedstawione przez firmę Philip Morris International pokazują, że wprowadzenie do obrotu tych konkretnych produktów [IQOS] z autoryzowanymi informacjami, może pomóc uzależnionym dorosłym palaczom w odejściu od papierosów i w ograniczeniu ich narażenia na substancje szkodliwe, ale tylko wtedy, kiedy całkowicie zrezygnują oni z papierosów na rzecz tych produktów. FDA będzie ściśle monitorować sposób, w jaki konsumenci korzystają z IQOS. Ważne jest, aby pamiętać, że te produkty nie są bezpieczne, dlatego zwłaszcza osoby niepełnoletnie, które obecnie nie używają wyrobów tytoniowych, nie powinni zaczynać korzystać ani z tych produktów, ani z żadnego innego wyrobu tytoniowego – powiedział Mitch Zeller, JD, dyrektor Centrum ds. Wyrobów Tytoniowych FDA.

IQOS to elektroniczny system podgrzewania tytoniu, opracowany przez firmę Philip Morris International (PMI), w którym nie dochodzi do procesów spalania tytoniu i powstania dymu. System ten podgrzewa tytoń, ale go nie spala. W ten sposób wydziela znacznie mniej substancji szkodliwych i potencjalnie szkodliwych niż tradycyjne papierosy. Badania naukowe wykazały, że całkowite przejście z tradycyjnych papierosów na system podgrzewania tytoniu IQOS znacząco zmniejsza narażenie organizmu na substancje szkodliwe lub potencjalnie szkodliwe.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.