Wyślij
Udostępnij:
 
 
Senat

Głosowanie w sprawie projektu ustawy o chorobach zawodowych i COVID-19 ►

Źródło: Senat
Redaktor: Krystian Lurka |Data: 19.06.2021
 
 
Senat zaakceptował projekt ustawy o chorobach zawodowych wywołanych przez COVID-19 u osób wykonujących zawody medyczne. Za przyjęciem dokumentu głosowało 51 senatorów, 43 było przeciw, a dwóch się wstrzymało.
O przepisach mówiła senator Beata Małecka-Libera z Koalicji Obywatelskiej, sprawozdająca projekt w Senacie i upoważniona do reprezentowania izby wyższej w dalszych pracach parlamentarnych. Wytłumaczyła, że „projekt dotyczy on dwóch zagadnień, które wiążą się z epidemią COVID-19 oraz z narażeniem pracowników ochrony zdrowia na tę chorobę”. Zauważyła, że narażenie tych osób „na kontakt z wirusem jest nieprawdopodobnie duże, a wirus wywołuje u nich nie tylko chorobę, ale też liczne powikłania”.

– W wykazie chorób zawodowych oczywiście są choroby wywołane przez koronawirusa – co do tej kwestii ustawa nie zmienia żadnych regulacji. Są jednak dwie podstawowe zmiany, które projekt zawiera. Mianowicie proponuje się skrócenie procesu orzekania o chorobie zawodowej wywołanej przez COVID-19, a także ustalenie wysokości niektórych świadczeń przysługujących tym pracownikom. Te osoby zgodnie z projektem są równo traktowane, niezależnie od formy zatrudnienia – powiedziała.

Senator Beata Małecka-Libera zapewniła również, że jest to ustawa czasowa, obowiązująca tylko w okresie epidemii i 90 dni po jej ustaniu.

Głosowanie rozpoczęło się w 4 godz. 59 min. nagrania.Więcej o wynikach głosowania na stronie: www.senat.gov.pl/szczegoly-glosowania.

Przeczytaj także: „Senackie komisje za uznaniem COVID-19 za chorobę zawodową medyków”.

 
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe