HoloLens, czyli innowacyjny przełom Katowicach-Ochojcu

Udostępnij:
Trójwymiarowe gogle pomogły zoperować dwoje pacjentów. Kardiolodzy interwencyjni i kardiochirurdzy z Ochojca (Górnośląskie Centrum Medyczne im. prof. Leszka Gieca. Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach) zoperowali dwoje pacjentów.
- Operacja w Ochojcu była wielkim wydarzeniem. I efektem współpracy kardiologów inwazyjnych i kardiochirurgów. Dzięki kontaktom z politechniką w Mediolanie nasi lekarze otrzymali specjalne okulary - HoloLens, opracowane przez Microsoft, które tworzą awatara pacjenta, a ściślej - jego anatomiczny obraz – poinformował „Dziennik Zachodni”.

Z pomocą specjalnego oprogramowania do systemu i okularów został wprowadzony obraz tomografii komputerowej pacjentki. Dzięki temu operujący lekarz widział nakładające się na ciało chorej jej tętnice w trójwymiarze. Tak jakby widział je od wewnątrz. Nie musiał więc korzystać ze stojącego obok monitora.

- Pozwoliło to ze stuprocentową dokładnością wybrać miejsce wkłucia cewnika. W przypadku naszej pacjentki musieliśmy się dostać do serca przez tętnicę szyjną - wyjaśnił prof. Wojciech Wojakowski, kierujący III oddziałem kardiologii.

Jak mówił prof. Andrzej Ochała ta rewolucyjna technologia może być z powodzeniem wykorzystana w innych specjalnościach np. ortopedii czy chirurgii naczyniowej.

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania konta na Twitterze: www.twitter.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.