Wyślij
Udostępnij:
 
 
Ibuprofen nie dla przyszłych ojców?
 
Działy: Aktualności
Spożywanie popularnego składnika wielu leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych może mieć wpływ na spadek jakości nasienia, przyczyniać się do dysfunkcji jąder, zaburzeń hormonalnych oraz problemów z męską płodnością - twierdzą duńscy biomedycy.
- Najnowsze odkrycie naukowców z Uniwersytetu w Kopenhadze wywołało spore poruszenie w środowisku medycznym na całym świecie – relacjonuje Radio Zet.

Specjalistom pod kierunkiem Davida Møbjerga Kristensena udało się dowieść, że zawarty w wielu środkach o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym ibuprofen może mieć negatywny wpływ na męskie jądra i plemniki.

Wyniki badań opublikowanych na łamach prestiżowego Proceedings of the National Academy of Sciences wskazały, że już po 2 tygodniach stosowania ibuprofenu mogą pojawić się niepokojące zmiany u mężczyzn. Uczestników badania (w wieku od 18 do 35 lat) podzielono na dwie grupy. Część panów spożywała po 600 mg ibuprofenu dziennie (odpowiednik ok. 3 tabletek) a reszta - placebo.

Jak opisuje portal choć testy trwały 6 tygodni, to już zaledwie po 14 dniach naukowcy potwierdzili u pierwszej grupy takie objawy jak zaburzenia pracy jąder oraz wzrost produkcji lutropiny prowadzącej do nieprawidłowości w tworzeniu testosteronu, co może prowadzić do problemów z płodnością.

Ali Abbara - endokrynolog z Imperial College London - komentujący zaskakujące wyniki badań Duńczyków dla serwisu Science Alert podkreśla, że ochotnikom podawano ibuprofen regularnie przez kilka tygodni, tymczasem większość ludzi zażywa ten środek sporadycznie (tylko w celu złagodzenia bólu), dlatego niezbędne są dalsze testy, które pozwolą ustalić jeszcze dokładniej, w jaki sposób niewielkie dawki ibuprofenu mogą wpływać na męską płodność.
 
© 2018 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe