Wyślij
Udostępnij:
 
 

Ile porad lekarskich udzielono w AOS?

Autor: Krystian Lurka |Data: 24.06.2019
 
 
- W 2018 roku 322,6 mln - wynika z raportu "Ambulatoryjna opieka zdrowotna w 2018 r." opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny. W dokumencie są też informacje o tym, ile podmiotów działało w 2018 r., w którym województwie jest najwięcej przychodni i jaka jest przeciętna liczba porad ambulatoryjnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca.
31 grudniu 2018 r. działało 26,7 tys. podmiotów ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, z czego 21,9 tys. przychodni oraz 0,9 tys. praktyk lekarskich i 3,9 tys. praktyk stomatologicznych, realizujących świadczenia finansowane ze środków publicznych.

W porównaniu z rokiem poprzednim liczba przychodni wzrosła o 0,2 tys., a liczba praktyk zmniejszyła się o 0,3 tys.Najwięcej przychodni zlokalizowanych było na terenie województwa mazowieckiego, a najmniej działało w województwie opolskim.

W końcu 2018 r. liczba ludności przypadająca na jeden podmiot ambulatoryjnej opieki zdrowotnej wyniosła ogółem 1439 osób. Najwyższą wartość wskaźnika odnotowano w województwie pomorskim, a najniższą w opolskim.W 2018 r. w przychodniach i praktykach udzielono 322,6 mln porad w ambulatoryjnej opiece zdrowotnej – 288,2 mln lekarskich (wzrost o 0,9 proc. w skali roku) i 34,4 mln stomatologicznych (spadek o 0,4 proc.). A przeciętna liczba porad ambulatoryjnych w przeliczeniu na jednego mieszkańca wyniosła 8,4. Największą wartość tego wskaźnika odnotowano w województwie mazowieckim, a najniższą w województwach lubuskim i opolskim.

Dokument opracowano na podstawie wyników badania GUS realizowanego na formularzu ZD-3 Sprawozdanie z ambulatoryjnej opieki zdrowotnej oraz na podstawie danych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, pochodzących ze sprawozdania resortowego MSWiA-32.

Jeśli chcesz ściągnąć raport stworzony przez Główny Urząd Statystyczny, kliknij w: "Ambulatoryjna opieka zdrowotna w 2018 roku".

Przeczytaj także: "Wrzutka" i "Mariusz Jędrzejczak: Za mały wzrost, to nie załatwi problemu".

Zachęcamy do polubienia profilu "Menedżera Zdrowia" na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe