Sławomir Kamiński/Agencja Wyborcza.pl

Internetowe zrzutki to wyręczanie służby zdrowia ►

Udostępnij:
Poseł Lewicy Łukasz Litewka pierwszy raz zabrał głos w Sejmie. – Polska stała się krajem internetowych zrzutek. Ogromne gratulacje dla wszystkich wpłacających – wyręczyliście służbę zdrowia, ale dość już tego – mówił polityk.
Łukasz Litewka jest znany w rodzinnych okolicach z zaangażowania w akcje charytatywne. Doceniono to, co robi dla chorych dzieci i seniorów – dowodem tego był wynik wyborów. Startował z ostatniego miejsca listy do Sejmu w okręgu wyborczym numer 32, a osiągnął lepszy rezultat niż startujący jako „jedynka” doświadczony polityk Włodzimierz Czarzasty.

19 grudnia poseł Lewicy pierwszy raz występował w Sejmie – wygłosił oświadczenie o pomocy i internetowych zrzutkach.

– Panie premierze, Polska w ciągu ostatnich lat stała się krajem internetowych zrzutek. Czyja to wina, który system zawiódł? Nie ma to znaczenia, bo czasu się nie wróci. Ale pan i pana rząd ma być symbolem wielu pozytywnych zmian w naszym kraju. Dlatego zwracam się do pana – jest dla mnie ważne, by imiona wszystkich tych dzieci wybrzmiały z mównicy sejmowej, by Polska o nich usłyszała – Wiktoria, Nadia, Rita, Oliwia i Małgosia to piątka dzieci nieobjętych refundacją w walce z SMA, czyli chorobą, którą można pokonać, co udowodnili nie tylko lekarze, ale także setki tysięcy osób zbierających w ostatnich latach milionowe kwoty na leczenie. Ogromne gratulacje dla wszystkich wpłacających – wyręczyliście służbę zdrowia, ale dość już tego – mówił Łukasz Litewka.

– Panie premierze, kiedy w Sejmie dyskutujemy o Polsce, gdzieś obok nas trwa dramat tych dzieci i ich rodzin. Dlatego z wielką radością i ulgą przyjąłem informację, że jest szansa na objęcie finansowaniem tych dzieci. Dość ich cierpienia – podkreślił.

Przypomnijmy, w Polsce refundowane są trzy leki na SMA, część z nich do drugiego, część do szóstego miesiąca życia – w zależności od kryteriów leczenia.

Premier o pieniądzach na leczenie rdzeniowego zaniku mięśni
Także 19 grudnia podczas posiedzenia rząd premiera Donalda Tuska przyjął projekt budżetu państwa na 2024 r. – lider KO zaprezentował najważniejsze założenia dokumentu.

– Będziemy wydawali o 27 miliardów złotych więcej – w formie składek zdrowotnych i dotacji budżetowej – na zdrowie niż w tym roku – zapewnił w trakcie konferencji.

Na co?

Wśród wydatków zdrowotnych Tusk wskazał też finansowanie programu leczenia SMA – 50 mln zł.

Wystąpienie posła do obejrzenia poniżej.Posiedzenie w całości dostępne jest na stronie internetowej: www.sejm.gov.pl/A8E65E1621.

Ciąg dalszy...
– Rozmawiałem z minister zdrowia Izabelą Leszczyną, która zapewniła mnie, że jej resort pracuje nad tym, by jak najszybciej umożliwić finansowanie leku na SMA dla dzieci, które nie zostały objęte refundacją. Każdy przypadek będzie indywidualnie konsultowany z lekarzem. Będę pilnował tego, tak jak obiecywałem podczas wyborów – poinformował Litewka 21 grudnia.

Przeczytaj także: „Co zdrowotnego w projekcie budżetu?”.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.