Łukasz Cynalewski/Agencja Wyborcza.pl

Jak Sójka może? ►

Udostępnij:
Była minister zdrowia w rządzie Prawa i Sprawiedliwości Katarzyna Sójka w lutym tego roku wręczała odznaki honorowe za zasługi dla ochrony zdrowia, choć od października 2023 r. nie pracowała już w resorcie.
Alicja Łepkowska-Gołaś z Koalicji Obywatelskiej spytała w Sejmie o sytuację z początku roku.

– 16 lutego 2024 r. podczas obchodów 25-lecia powiatu kępińskiego nagrody z rąk posłanki Sójki odebrali europosłanka Andżelika Możdżanowska z Prawa i Sprawiedliwości oraz ordynator Oddziału Leczniczo-Rehabilitacyjnego w Grębaninie Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie Leszek Żebrowski – zwróciła uwagę posłanka.

Na jej pytanie odpowiedział wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny – jeden z następców Katarzyny Sójki w resorcie zdrowia w rządzie nowej koalicji.

– Odznaka może być przyznana z własnej inicjatywy ministra zdrowia lub po akceptacji szefa resortu wniosku osób i instytucji do tego upoważnionych – zaczął.

– Od 10 sierpnia do 27 października 2023 r. Katarzyna Sójka przyznała 346 odznak resortowych za zasługi w ochronie zdrowia, z czego 56 z własnej inicjatywy. W całym 2023 r. przyznano ich ponad 2 tys. – wyliczał Konieczny, podkreślając, że „liczba przyznawanych odznaczeń zależna jest od wypadających w danym czasie świąt i uroczystości okolicznościowych”.

– Są miesiące, gdy jest ich więcej, a są takie, w których nie robi się tego prawie wcale – mówił.

Alicja Łepkowska-Gołaś dopytywała o odznaczenia przyznane, kiedy Katarzyna Sójka nie była już ministrem zdrowia.

– To dla mnie nowa wiadomość – stwierdził Wojciech Konieczny.

– Być może to były odznaczenia przyznane wcześniej i niewręczone. Dziś takiej wiedzy nie mam – mówił wiceminister, dodając, że „prawo do wręczania tych odznaczeń w imieniu ministra zdrowia kończy się w momencie, kiedy przestaje się być ministrem zdrowia, chyba że dany minister zdrowia kogoś upoważni, ale upoważnia się przedstawicieli rządu czy też wojewodów i inne osoby”.

Wiceminister zapowiedział, że sprawdzi tę sprawę w Ministerstwie Zdrowia.

Fragment posiedzenia do obejrzenia poniżej.
Posiedzenie w całości do obejrzenia na stronie internetowej: www.sejm.pl/0322C84.

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.