Tomasz Paczos/Senat

Jak duże będą długi szpitalne?

Udostępnij:

Jak poinformował w Sejmie wiceszef resortu Wojciech Konieczny, z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że zadłużanie szpitali na koniec 2024 r. może wynieść około 22 mld zł.

27 maja w Sejmie zorganizowano konferencję „Święto samorządu terytorialnego” pod patronatem wicemarszałek Moniki Wielichowskiej. Wśród zaproszonych gości byli samorządowcy, parlamentarzyści, marszałek Senatu, a także ministrowie – szef MSWiA Tomasz Siemoniak, minister finansów Andrzej Domański oraz wiceszefowa MEN Katarzyna Lubnauer i wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny.

Wiceszef resortu zdrowia przyznał, że wiele szpitali jest w bardzo trudnej sytuacji, a ponadto konkurują ze sobą zamiast współpracować.

– Ta konkurencja jest często nierówna, niektóre szpitale nie mają w niej szans, pogrążają się w długach – powiedział.

Konieczny podkreślił, że przy organizowaniu systemu ochrony zdrowia należy dostosowywać go do potrzeb, a nie „szukać na siłę jakichś luk, by się w nim utrzymać”.

– To pacjent ma być w centrum zainteresowania, powinien mieć zapewnioną jak najlepszą opiekę – przekonywał, dodając, że resort zdrowia pracuje nad zmianami w systemie szpitalnictwa.

– Jesteśmy po pierwszych ustaleniach – będzie możliwość wspólnego zarządzania szpitalami przez sąsiednie jednostki samorządu, aby nie dublować świadczeń, by skoncentrować działalność zabiegową w jednym szpitalu, a niezabiegową w drugim – przekazał.

Zapytany o to, kiedy resort zdrowia ogłosi i rozstrzygnie konkursy dla szpitali na opiekę długoterminową i wyposażenie szpitali w sprzęt medyczny w ramach Krajowego Planu Odbudowy, wiceminister poinformował, że ministerstwo przygotowuje się do ogłoszenia tych konkursów we wrześniu, dodając, że obecne kierownictwo musiało renegocjować zapisy uzgodnionego jeszcze przez rząd Prawa i Sprawiedliwości kamienia milowego dotyczącego ustawy o reformie szpitalnictwa, której jednak nie było.

– Możliwość uzyskania pieniądze z KPO była bardzo silnie obwarowana tym kamieniem milowym, byliśmy w trudnej sytuacji – powiedział minister, podkreślając, że zapisy zostały zmienione.

Menedzer Zdrowia linkedin

 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.