Jerzy Owsiak: Całym sercem jestem z pielęgniarkami z CZD!

Redaktor: Krystian Lurka
|
Źródło: KL
Szef WOŚP zaapelował do rządzących, żeby ci jak najszybciej rozwiązali problem pielęgniarek strajkujących w Centrum Zdrowia Dziecka. - Mamy prawo liczyć, że państwo stanie na wysokości zadania i rozwiąże palący problem pielęgniarek z CZD i co za tym idzie, pochyli się nad rozwiązaniem tego problemu w całej Polsce - powiedział Owsiak.
Jerzy Owsiak, szef Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy:
- Drogie panie, a także panowie pielęgniarze. Całym sercem wspieram wasz protest, jako słuszny, należący się i być może przełamujący totalną od lat obojętność w stosunku do Waszego zawodu ze strony tych, którzy dysponują naszymi podatkowymi pieniędzmi.

- Ten proces bagatelizowania waszych problemów i związane z tym zaniżanie wszelkich norm naszego bezpieczeństwa widać od wielu, wielu lat. Przypominam strajki okupacyjne w ministerstwie zdrowia, strajki pod urzędem Rady Ministrów, gdzie po raz pierwszy w stosunku do Was protestujących zastosowane magiczne wyłączenie łączności telefonicznej (przypomnijcie sobie, kto to zrobił). Przypominam o ciągle powstających ogniskach strajków pielęgniarek, które najczęściej były sprowadzane tylko i wyłącznie do spraw finansowych. Są one bardzo, bardzo istotne. Do tego dochodzi ogromny niedobór personelu medycznego, brak szkół, nawet brak wizji, jak przyszłość w tym zakresie ma wyglądać. Dzisiaj przy strajku personelu medycznego w największym polskim szpitalu może to mieć wstrząsające skutki.

- Przeczytałem na pasku w TVN-ie, że spełnienie próśb pielęgniarek grozi zamknięciem szpitala. W taki razie niech problem ten na siebie weźmie w stu procentach ministerstwo zdrowia, a nie dyrektor CZD. Jest to szpital publiczny, który od lat prowadzi bardzo odpowiedzialną politykę finansową. Jeżeli, z i tak ograniczonych funduszy, brakuje na spełnienie żądań pielęgniarek, to niech o dofinansowanie, albo inaczej mówiąc realne zaplanowanie kosztów, pomartwi się resort zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia i pani premier.

- Przez 24 lata WOŚP zakupiła dla centrum sprzęt o wartości 40 067 603 złotych. Za dosłownie kilka tygodni zostanie otwarty nowy, zakupiony przez fundację za blisko 6 milionów złotych, rezonans magnetyczny. Poprzedni, również zakupiony przez nas, padł po 15 latach pracy! Czyli można by powiedzieć, że teraz to my upomina się o te pieniądze, których nie trzeba było wydawać z budżetu państwa. Kupowaliśmy tylko i wyłącznie sprzęt niezbędny do normalnego funkcjonowania szpitala. Mamy prawo teraz liczyć, że to państwo stanie na wysokości zadania i rozwiąże palący problem pielęgniarek z CZD i co za tym idzie, pochyli się nad rozwiązaniem tego problemu w całej Polsce, bo tu mówimy o ratowaniu życia ludzkiego i o standardach, które musimy spełniać jako kraj Unii Europejskiej. Nasz rząd realizuje bardzo ambitne projekty, więc myślę, że ten fantastycznie się w te ambicje wpisuje.

- Poprzez nasze zakupy poznaliśmy CZD jako miejsce o najwyższych standardach profesjonalizmu z fantastycznymi lekarzami i pracującymi na najwyższych obrotach pielęgniarkami i pielęgniarzami. Niech robią to, do czego są powołani. Niech leczą w spokoju nasze dzieci za pieniądze z naszych podatków!

Jerzy Owsiak nagrał też krótki film ze słowami wsparcia dla pielęgniarek pracujących w centrum. Film pod tytułem "Całym sercem z pielęgniarkami z Centrum Zdrowia Dziecka!" do obejrzenia się na Facebooku.

Co aktualnie dzieje się w Centrum Zdrowia Dziecka?

Od wtorku (24 maja) bez zmian. Pielęgniarki protestują. W niedzielę (29 maja) minęła szósta doba strajku strajku "białego personelu" w warszawskiej placówce. Do tego czasu strony konfliktu kilkukrotnie próbowały się dogadać po czym... przerywały rozmowy. Nie ma porozumienia. Posiedzenie odbędzie się we wtorek (31 maja). Wtedy posłowie wysłuchają Konstanty Radziwiłł informującego o sytuacji w Centrum Zdrowia Dziecka.

Przeczytaj także inne teksty na temat protestu pielęgniarek. To: "Pielęgniarki odeszły od pacjentów!", "Nie sklonujemy się" kontra "Staramy się zapewnić bezpieczeństwo pacjentom", "Rzecznik Praw Dziecka pisze do resortu: Sytuacja w Centrum Zdrowia Dziecka naraża dzieci na niebezpieczeństwo!", "Rezydent nie może zastąpić strajkującej pielęgniarki","Jarosław Fedorowski: CZD ma roczny budżet niemal dziesięciokrotnie niższy od budżetu podobnej placówki w Liverpoolu!", "Julia Kubisa: To nie pielęgniarki, a system naraża życie dzieci" i "Małgorzata Syczewska: Jest możliwość, że CZD przestanie prowadzić działalność jak dotychczas"
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.