KE za jednolitymi książeczkami zdrowia dla uchodźców

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Marta Koblańska
|
Źródło: RMF/MK
Komisja Europejska przygotowuje jednolitą, podstawową listę badań, szczepień i kontroli lekarskich dla uchodźców, które będą musieli przechodzić w centrach rejestracyjnych w Grecji, czy Włoszech przed podróżą wgłąb UE. KE rozważa także pomysł jednolitych książeczek zdrowia dla azylantów.
Jak podaje "RMF FM", kwestie zdrowotne związane z napływem uchodźców były dyskutowane przez unijnych ekspertów podczas specjalnego spotkania ds. bezpieczeństwa zdrowia (Health Security Committee).

Bruksela przygotowuje jednolitą, podstawową listę badań, szczepień i kontroli lekarskich. Będą je musieli przejść w tzw. hot spotach, czyli pierwszych centrach rejestracyjnych w Grecji czy we Włoszech, uchodźcy, którzy następnie trafią do Polski, Szwecji czy Francji. Będą to zróżnicowane testy dla mężczyzn, kobiet i dzieci, dotyczące chorób zakaźnych i niezakaźnych – powiedział dziennikarce RMF FM Enrico Brivio, rzecznik unijnego komisarza ds. zdrowia. Ponadto każdy kraj Unii będzie mógł zdecydować o dodatkowych badaniach, które powinni przejść przybysze.

- Zastanawiamy się także, czy wprowadzić jednolite książeczki zdrowia dla uchodźców, które byłyby uznawane we wszystkich krajach Unii – powiedział Brivio, cytowany przez RMF FM. Takie książeczki zdrowia dla uchodźców stosują niektóre kraje UE np. Niemcy, teraz Bruksela zastanawia się, czy nie rozszerzyć tego pomysłu na wszystkie kraje.

W Belgii w jednym z obozów dla uchodźców odnotowano przypadek gruźlicy. Rząd wcześniej zapewniał, że wszyscy uchodźcy są badani, ale okazało się, ze badania są wykonywane na próbie losowej.

- Oczywiście, że ryzyko przywleczenia chorób wzrasta wraz z takimi ruchami migracyjnymi - uważa lekarz Jan Walrat. - Uchodźcy są badani, ale problem polega na tym, że nie wszyscy - podkreśla.

Jak podaje RMF FM, doktor Walrat przyznaje, że wraz z napływem imigrantów w Belgii pojawiły się takie zakaźne choroby jak gruźlica czy dyfteria, czyli błonica.

W Polsce przed chorobami zakaźnymi przenoszonymi przez uchodźców ostrzegał szef PiS Jarosław Kaczyński, oraz prezydent RP Andrzej Duda. Spotkało się to z ostrą krytyka obozu rządzącego oraz zagranicznych mediów.
 
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.